Prohlídky pivovaru, hudební festivaly a vzpomínka na Oldřicha Lipského - poradíme vám, co dělat o víkendu

20. červen 2024, aktualizováno

I tento víkend bude na Vysočině nabitý všemi možnými akcemi. Zajít můžete na hudební festivaly, zavzpomínat na Oldřicha Lipského nebo zajít na nášivkovou burzu.

PÁTEK

Tradiční výstava vzácných miniaturních stromků v miskách – bonsají láká do Jihlavy na celý víkend. Bude vystaveno přibližně 40 nejlepších bonsají, které na Vysočině rostou. Najdete je v prostorách nové auly Vysoké školy polytechnické v Jihlavě se vstupem od autobusového nádraží. V doprovodném programu je v sobotu i v neděli odpoledne od 13 hodin ukázka tvarování od Luboše Šebka a Jana Bučila.

GYMFEST

Hrad Lipnice nad Sázavou se stane na celý víkend místem pro setkání kovářů z celé republiky. Obsahem III. kovářského setkání bude prezentace volného kování, soutěžní kování na téma MELODIE, kování s dětmi a výstava kovářských prací. V areálu hradu bude probíhat stánkový prodej řemeslných výrobků a občerstvení. Sobotní program doplní přehlídka podkování tažných koní. Zpřístupněno veřejnosti bude také Kamenosochařské středisko Lipnice nad Sázavou s komentovanou prohlídkou prostorů kovářských a kamenických dílen, ateliérů a expozicí žákovských prací. Nově se můžete těšit také na Kamenosochařské a kamenické sympozium.

V Pelhřimově se bude tančit – od 19 hodin začíná Salsa party. DanceArt PELHŘIMOV a Václav Žoudlík zvou do kulturního domu Máj na večer, kde se bude tančit nejen salsa, ale i bachata a casino rueda. Akce bude určena pro úplné začátečníky a během celého večera budou probíhat výukové bloky i pro ty, kteří salsu nikdy netančili.

Bernardfest 2024

V pátek začíná v Humpolci tradiční Bernardfest. Letos je opět program lákavý.

PÁTEK 21. 6.

16.00 Pokáč

18.00 Čechomor

20.00 Tomáš Klus

22.00 Tři Sestry

SOBOTA 22. 6.

11.00 The Tap Tap

13.00 Jaroslav Uhlíř

15.00 Mňága a Žďorp

17.00 Fanfare Ciocărlia

19.00 Olympic

21.00 Wanastowi Vjecy

23.00 Horkýže Slíže

V Pacově to bude jiný hudební žánr. Sborový koncert smíšeného sboru Lumen Pacov a pražského ženského sboru Foerstrovo komorní pěvecké sdružení začne v 18:30 v koncertním sále zámku Pacov. Na koncertě zazní díla letošních jubilujících českých autorů B. Martinů, A. Dvořáka, E. Hradeckého a dalších.

Klarinetový festival v Žirovnici

Nové Město na Moravě hostí dvě sdružení, přijedou Mladí brněnští symfonikové a Taneční soubor Hradišťan. Zahrají a zazpívají od 19:00 hodin června na nádvoří Horácké galerie v Novém Městě na Moravě. Mladí brněnští symfonikové jsou orchestr, do kterého patří nejlepší absolventi a studenti všech základních uměleckých škol Brna a blízkého okolí, V pořadu zazní Smetanova Vltava, Dvořákův Slovanský tanec č.1a a 8., dále skladby Leoše Janáčka i Bohuslava Martinů nebo Vítězslava Nováka.

SOBOTA

Bohdalovský ovál – to je název 2. ročníku běžeckých závodů pro děti. Začínají v 8 hodin ráno na víceúčelovém hřišti v Bohdalově. Běžci budou rozděleni do kategorií dle ročníku narození, pohlaví a délky tratě. Vyhlášení výsledků závodu bude probíhat po doběhnutí posledního závodníka.

Festival Buď fér

První Nášivkomaniácká burza nášivek se koná v areálu Technického muzea Studenec, které se nachází v těsné blízkosti vlakového nádraží Studenec u Třebíče. Pořádají sběratelé nášivek pro stejně nadšence.

V 10 hodin začíná v areálu Pod strání ve Velkém Meziříčí další ročník Kmínového festivalu. Je spojen s ochutnávkou regionálních potravin, hostujícími špičkovými šéfkuchaři České republiky a se spoustou doprovodného programu. Moderuje Petr Čtvrtníček.

Sraz multicar v Přísece

V Chotěboři se bude létat. Aeroklub Chotěboř pořádá tradiční Airshow Chotěboř. Hlavní program začíná v 10 hodin. Návštěvníky čeká vyvrcholení soutěže v akrobatickém létání, letecká show a také dětský den. Tváří letošní Airshow Chotěboř bude Martin Šonka. Spolu s ním také uvidíte JAS 39 Gripen, L 39 Albatros, exhibici Martina Šonky, vrtulník MD 500, repliky válečných a historických letounů Messerschmitt, Zero, Jak 3, Mustang a také vírník. Součástí Airshow bude bohatý kulturní program pro děti i dospělé, kouzelník, kapela O5 a Radeček a mnoho dalšího.

Pivovar Havlíčkův Brod zve na další ročník Rebel festu. Začíná ve 13 hodin na Havlíčkově náměstí a současně s festivalem také pivovar oslaví 190 let od svého založení. Vstupné je zdarma.

Slavnosti města Kamenice nad Lipou

Režisér Oldřich Lipský by letos oslavil 100 let. Na Masarykově náměstí v Pelhřimově na něj budou vzpomínat v sobotu od 15 hodin Naďa Konvalinková a Jiří Lábus. V programu je také vystoupení artistů, ukázky kaskadérů, ale i ukázky z Lipského filmů a historky k nim. Divadelní spolek Rieger zahraje ukázky ze hry Limonádový Joe a písničky z filmu Ať žijí duchové zazpívá soubor ZUŠ Pelhřimov.

Sbor dobrovolných hasičů Stařeč zve na 23. ročník oblíbeného rockového festivalu, který začne v 16 hodin na sokolském hřišti ve Starči. Vystoupí kapely Puls, Matador, Paprsky, Bambus, Merkur, Morava a jako hosté 3 tenoři alias 4 magoři (Zahrádka, Machát, Zbožínek, Bartoš).

Dolní Cerekev slaví 800 let

NEDĚLE

Na Den otevřených dveří zve v neděli pivovar Dalešice, místo známé z filmových Postřižin. Připravili bohatý program včetně dvou typů prohlídek.

1. Multimediální prohlídky historické části pivovaru – bez průvodce, kde je k vidění stará kotelna, strojovna a zrekonstruovaná historická varna, místo natáčení slavné koupací scény z filmu Postřižiny, historie Dalešického pivovaru, parostrojní výroba piva.

2. Prohlídka dnešní moderní varny – komentovaná s průvodcem, který představí současnou výrobu piva, moderní varnu, ale také středověké ležácké sklepy. Po celý den se také budou návštěvníci moci zapojit do aktivit a soutěží o drobné ceny. K dispozici bude malování na obličej, fotokoutek, výroba odznáčků (placek), brýle s virtuální realitou. Na pódiu se odehrají scénky z filmových Postřižin v podání TJ SOKOL Dalešice, pohádka v režii divadelního spolku AMPULKA Třebíč a vystoupení známé skupiny LIKE-IT.

Na zámku ve Žďáře nad Sázavou vystoupí v rámci festivalu Žďáráci na zámku a v podzámčí od 14 hodin sbor Žďáráček. Program koncertu v zámeckých konírnách: Maxim Augusta (zpěv) v doprovodu Františka Dvořáka (klavír) s Biblickými písněmi Antonína Dvořáka, vystoupení Dětského pěveckého sboru Žďáráček se sbormistry Danou Foralovou a Pavlem Schmidtem a klavírním doprovodem Nonny Piňosové.

V třebíčské Přední synagoze vystoupí v 16 hodin dětský pěvecký sbor Svatojánští broučci z Náměště nad Oslavou. Vstupné je dobrovolné.

Výstava pralesních žab

U cimbálu v zahradě na lidovou notu, to je název koncertu pěveckého sboru Čech a Lech a známé cimbalistky Zuzany Lapčíkové. Koná se na zahradě muzea v Humpolci od 18:00 hodin.

Festival Santiniana ve Žďáře nad Sázavou pokračuje. Tuto neděli je to od 19 hodin vystoupení na téma: jakou hudbu by asi Jan Blažej Santini poslouchal ve své době jako horké novinky? Koncert violoncellisty Petra Nouzovského a kytaristy Lukáše Sommera se vám na tuto otázku pokusí odpovědět. Hudba baroka v dialogu s "králem tanga" Astorem Piazzolou? Nečekaně silná kombinace ozvláštněná méně známou, duchovně orientovanou hudbou tohoto klasika 20. století.

A na zámku ve Velkém Meziříčí se koná koncert z cyklu Contentus Moraviae – od půl osmé se představí Eben Trio: Roman Patočka / housle, Jiří Bárta / violoncello a Terezie Fialová / klavír

Program:

Josef Suk – Elegie op.23 (1902, ar. pro klavírní trio)

Aleš Březina – Kawasakiho růže (suita)

Leoš Janáček: Sonáta pro housle a klavír /arr. Jiří Bárta pro violoncello a klavír/ Petr Eben – Klavírní trio

Poslední pozvánka nás zavede do Nového Města na Moravě. V Kulturáku zahraje jazzová legenda Laco Deczi & Celula New York. Jeho další improvizací protkané vystoupení se uskuteční od 19:00 hodin.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.