Příběhy z kalendáře - Velká kamenářská výstava a Josef Drahoňovský
Věděli jste, že kámen dokáže vyprávět? A to nejen drahokam na snubním prstenu. Příběhy a bájné motivy vyrývali do kamene už staří antičtí mistři. Mistři dnes skoro zapomenutého umění, kterému se říká glyptika.
Jen pro představu: vyrytí drobného motivu do křišťálu, například ženské postavy, vyžaduje nesmírnou zručnost. Křišťál je při rytí "umazán" černou olejovou emulzí a rytec pracující mnoho hodin vlastně pracuje naslepo.
Posledním takovým velkým mistrem tohoto umění u nás byl absolvent turnovské šperkařské školy Josef Drahoňovský. Výjimečný talent, který už v sedmnácti letech dosáhl jako čerstvý absolvent školy mistrovství v oboru. Chudý chlapec z Českého ráje se stal světově proslulým.
Drahoňovského díla byla častým předmětem státních darů a vlastnili je tak někdejší evropští králové, státníci, politici papežové. A Josef Drahoňovský tak vlastně pomáhal i šířit slávu školy, které vděčí za svůj um.
Mimochodem právě 7.června roku 1930 uspořádali v hlavním městě českého kamenného šperku, v Turnově, velkou výstavu věnovanou zdejší kamenářské tradici.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.