Příběhy z kalendáře - první auto na Ještědu
Když se řekne R.A.F, zbystří buď fanoušek aviatiky, který si představí si československé piloty ve službách královského letectva, nebo ten, kdo si vzpomene na nechvalně proslulé levicové teroristy z Německa.
Ale milovníci automobilových veteránů si okamžitě vybaví jednu z prvních automobilek na našem území. Libereckou značku R.A.F. - Reichenberger Automobil Fabrik. Založil ji tamější podnikatel a motoristický nadšenec Theodor Liebig.
Úspěšný textilní podnikatel vstoupil do automobilového podnikání převzetím moderní, ale malé automobilky Christiana Linsera. Mimochodem Theodor Liebieg byl na českém území vůbec první, kdo vlastnil automobil.
Roku 1893 zakoupil vůz Benz Victoria a jeho zásluhou se začala vyrábět auta i v Kopřivnické vozovce vybavená Benzovými motory. A proč si velkého automobilového nadšence a držitele prvního „řidičáku" u nás připomínáme dnes my v Příbězích z kalendáře? Protože 13. května roku 1901 zdolal se svým automobilem vrchol Ještědu.
Byl to "výstup" velmi náročný. Dobová fotografie pořízená při slavnostním zdolání hory zobrazuje posádku automobilu, sestupujícího strmým kamenitým svahem ještědského hřebene. Pánové se tváří důstojně a jsou slavnostně oblečeni. Když už hovoříme o těch slavnostních okamžicích, automobilová vášeň Theodora Liebiga skutečně neměla hranic. Dokonce i svatební cestu, tedy oslavu vášnivého charakteru, pojal svérázným způsobem - jako velké automobilové dobrodružství.
Cesta v délce dva tisíce kilometrů vedla z Villachu přes severní Itálii a Švýcarsko. Při zastávce v Miláně se dokonce továrník Theodor Liebig zúčastnil automobilového květinového korza a získal první cenu. Náročná cesta byla na tehdejší poměry a technické možnosti automobilismu obdivuhodným sportovním výkonem.
Doplňme, že Theodor Liebig byl i úspěšným automobilovým sportovcem a závodníkem vlastnil nejednu trofej. Možná vás však, stejně jako mě, napadlo, že obdiv a vavříny si ze všeho nejvíc zaslouží jeho mladá žena, která s ním cestu statečně absolvovala a měla pochopení pro jeho automobilový koníček.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.