Příběhy z kalendáře - Protestní akce proti válce

15. červen 2011
Příběhy z kalendáře

Třicátá léta dvacátého století znamenala v pohraničí vyostření vztahů. Čím dál tím častěji pochodovali severočeskými městy nositelé hnědých košilí a přívrženci Konráda Henleina.

Sudety jakoby stály na "sudu“ s prachem, jen explodovat, a vůbec v Evropě se schylovalo k válce. Přesto se ještě v té době našli na obou stranách slušní a solidární. A bylo jich hodně.

Patnáctého června roku 1935 se v Liberci uskutečnily dny Nordbömischer Arbeiter Musik fest. Šlo o společné protestní akce českých a německých dělníků proti válce a nesnášenlivosti.

Druhého dne probíhala celá akce na Královce a sešlo se zde úctyhodných. 20 000 lidí, Čechů i Němců, byla to slavnost česko - německé solidarity, nemající ani později obdoby. Podpořil ji například i slavný český jazzový skladatel Jaroslav Ježek a jiní čeští i němečtí umělci.

Múza umění a tolerance nakonec nezvítězila. A Ježek spolu s dalšími odpůrci nacismu musel ani ne za tři roky uprchnout před rozpínající se Třetí říši.

autor: David Hamr
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.