Příběhy z kalendáře - Květoslav Faix
O rozhlasovém vysílání v srpnu 1968 se často hovoří jako o jedné z velkých chvil Československého rozhlasu. Krátce po této velké chvíli pak přišla jedna z nejtrapnějších chvil této instituce - sedmdesátá léta, kdy se rozhlas stal účinným nástrojem komunistické strany při takzvané normalizaci. Velký podíl na tom, jak a o čem tehdy rozhlas informoval, měl i rodák z Lounska Květoslav Faix.
Muž česko německého smíru, rodák z Litoměřicka Ferdinand Seibt, zemřel v Mnichově v dubnu 2003.
Narodil se před 87 lety, 10. května 1924. Ve válečných letech vystudoval lounskou obchodní akademii od září 1945 začal učil na měšťankách na Mostecku. Už v květnu 1945 vstoupil do komunistické strany a o rok později začal studovat vysokou školu a zároveň nastoupil jako korektor do Rudého práva. Později začal spolupracovat s Československým rozhlasem.
Byl to člověk pevně uchycený v tehdejších komunistických strukturách, takže se není co divit, že v roce 1955 byl Květoslav Faix vůbec prvním zahraničním korespondentem - až do té doby totiž rozhlas nikoho v zahraničí neměl. Jeho první štací byl východoněmecký Berlín. Ještě než se tam vypravil, stal se tajným spolupracovníkem Státní bezpečnosti s krycím jménem Santano.
Květoslav Faix pak vystřídal v zahraniční redakci rozhlasu ledasjakou funkci, působil například jako zpravodaj v Bonnu. V měsících pražského jara roku 1968 z rozhlasu odešel do časopisu Svět práce, kde byl zahraničním komentátorem. V květnu 1969 podepsal legendární kolaborantské prohlášení Slovo do vlastních řad, ve kterém srpnovou okupaci Československa označilo jako bratrskou internacionální pomoc. A pomohl si: už o měsíc později ho Rudé právo poslalo jako korespondenta opět do Bonnu.
Do rozhlasu se vrátil na počátku sedmdesátých let a začal řádit - stal se šéfredaktorem Ústředního vysílání politického zpravodajství a publicistiky. Nejen kvůli němu odešly z rozhlasu stovky novinářů. V této funkci vydržel až do června 1988, kdy odešel do důchodu. To už byl ale také náměstkem ústředního ředitele Československého rozhlasu. Pod jeho vedením byl rozhlas plný boje proti pravicovému oportunismu a všech dalších frází, na které si možná ještě vzpomenete.
Spolupracovník státní bezpečnosti Květoslav Faix za to obdržel mimo jiné Řád práce a řadu dalších ocenění.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.