Při nákupu magnólií myslete na to, že dorůstají obřích rozměrů

13. duben 2021

Odolat v jarních měsících magnóliím je velmi obtížné. Jejich impozantní květy nás často doženou do zahradních center a přinutí k jejich koupi. V malém květináči si tak domu doneseme rostlinku, která časem doroste do obřích rozměrů. A tento fakt je potřeba mít na paměti. Nehodí se do každé zahrady a navíc vyžaduje speciální podmínky k pěstování.

Stanoviště pro magnolii musíme vybírat velmi zodpovědně. Je citlivá na zimní průvan a těžkou, mokrou půdu. Potřebuje půdu propustnou, s vysokým obsahem humusu, mírně kyselou a hlubokou. Potřebuje prosluněné stanoviště, snese malý polostín, nebo loudavý stín, ale většinu dne na ní musí svítit slunce.

Jak magnólii přesadit a řezat

Magnólie je citlivá na přesazování. Kvůli dužnatým kořenům, které zabírají velkou plochu, je přesazování zejména starších rostlin rizikové.

Ideální je magnólii neřezat, v případě nutnosti seřízneme překážející nebo konkurenční větev, ale jinak do ní nezasazujeme a v žádném případě nezmlazujeme.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová