Precizně vyřezávané legrační lžíce mají zápis v Guinessově knize. V rekordní kolekci nechybí lžíce pro kuřáky nebo vězně
I tak obyčejnou věc, jakou je polévková lžíce, lze ozvláštnit tak, že z toho může být i zápis do rekordmanských tabulek.
Řezbář Marián Vaněk je autorem kolekce, která čítá 101 exemplářů humoristických lžic. Každá v sobě nese nějaký originální nápad. Například polévková lžíce pro estébáky má zpětné zrcátko, aby dotyčný mohl při jídle nenápadně pozorovat, co se děje za jeho zády u jiného stolu.
Při prohlížení těchto, dle autorova pojmenování, „nesmysluplných lžic“ si můžete slovíčkem ano odpovídat na otázky jako: lze si při pojídání polévky čistit zuby nebo měřit teplotu?
Ve sbírce je možné spatřit lžíci pro vězně, ta má místo držátka pilník na přepilování mříží, jiná má zas na témže místě paličku na maso. Na lžíci pro vojáky z povolání je možné měnit frčky podle toho, do jaké hodnosti byl majitel lžíce právě povýšen.
V rekordní kolekci nechybí ani lžíce pro kuřáky s paralelně používanou dýmkou nebo lžíce se zvonkem pro rychlé přivolání číšníka! Legrace, ale zároveň precizní řezbářská práce.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.