Pořádek na zahradě, to je ideální preventivní způsob, jak čelit nájezdům plzáků
Zahrádkáři každý den bojují se slimáky, přesněji s plzáky. Živočichové vylézají ze skrýší, požírají úrodu a bez zásahu člověka patrně na záhonech nic nezbude.
Říkáme jim slimáci, odborně je to plzák španělský. „To je ten nejproblematičtější. Jak už název napovídá, pochází ze Španělska, jihu Francie, jihu Britských ostrovů. V 50. letech minulého století se rozšířil vlivem člověka prakticky do celého světa. První nálezy u nás jsou z 90. let,“ řekl profesor Michal Horsák z Masarykovy univerzity v Brně.
„Může se objevit i bíle zbarvený slimák nebo slimáček, je asi 4 centimetry dlouhý. Ten plzák španělský, který má kolem osmi, deseti centimetrů je ale častější.“
Přímá likvidace
Jak se plzáků zbavit? Michal Horsák doporučuje přímou likvidaci, přímý boj. „Je to šetrné k přírodě, protože jakákoli chemizace té zahrádky nám skončí na talíři v různých reziduích.“
Tito živočichové se množí následující způsobem. „Kopulují jednou za rok, bývá to na konci léta. Právě v tomto období musíme intenzívně sbírat, proto, když je necháme, zaděláme si na problémy v příštím roce.“
Pořádek na zahradě
Slimák, plzák žije kromě svých cest za potravou žije skrytě. „Je důležité udržovat zahradu v čistotě. Tam, kde je neudržovaná část nebo sousední neudržovaný pozemek, v hromadě složeného starého dřeva, všude tam má dostatek prostoru se usídlit.“
Mohlo by vás zajímat
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Dohodli se na odměně 1,5 milionu.‘ Úřednice kvůli přípravě nájemné vraždy exmanžela míří k soudu
-
Milionové podvody s byty v Praze. Podle svědka je hlavním aktérem kauzy exfotbalista Petrouš
-
Sbormistr je jeden z nejlepších filmů posledních deseti let. Hnusil jsem se sám sobě, líčí Juraj Loj
-
Miko: Cesta k uhlíkové neutralitě není lineární. Proto musíme do roku 2040 stihnout 90 procent cíle