Pongo Calling je nový film o slavném romském vlogerovi. Z kabiny kamionu dokázal neuvěřitelné věci, říká režisér Kratochvíl

30. leden 2023

Když se prezident Zeman roku 2018 nelichotivě vyjádřil k tématu Romové a práce, Štefan Pongo vyzval Romy, aby posílali fotografie ze zaměstnání. Sešly se jich tisíce a Štefan se stal známou mediální osobností. Založil dobrovolnickou agenturu a věnoval se aktivismu. A právě to se stalo předlohou dokumentárního filmu Pongo Calling, který bude do kin uveden v březnu 2023. Jaké bylo první setkání s hlavním protagonistou Štefanem Pongem vzpomíná režisér snímku Tomáš Kratochvíl.

Režisér Tomáš Kratochvíl

„Štefan viděl jeden z mých předchozích filmů a napsal mi, že kdybych náhodou byl v Manchesteru, že se mám určitě stavit na návštěvu. Což neměl dělat, protože já jsem to přesně takhle udělal a nakonec jsem u nich strávil hodně času. Nikdy nezvěte dokumentaristy k sobě domů!”

V okamžiku, kdy odjel do Manchesteru, netušil ještě, že hlavními protagonisty filmu se stane právě rodina Pongových.

Z filmu Pongo Calling

„Tehdy jsem ještě nevěděl, že budu točit o anglických Romech. Až když se blížil Brexit, přišlo mi to jako zajímavé téma. Jaký bude mít dopad na romskou komunitu, protože určitě ne všichni mají vyřízené papíry a někteří se možná budou vracet do Česka a Slovenska. Když vznikl nápad, začal jsem hledat hlavní postavy a dům Pongových jsem využíval jako základnu. Měl jsem je za svoje průvodce a nějakou dobu mi trvalo, než jsem pochopil, že oni jsou ti, které hledám, že je mám přímo před sebou.”

I když režisér Tomáš Kratochvíl původně zamýšlel točit o dopadech Brexitu na české a slovenské Romy, sled událostí zásadně zamíchal kartami dosavadního děje.

Plakát k filmu Pongo Calling

„Měl jsem obrovské štěstí v tom, že Pišta se stal aktivistou na začátku natáčení. Rodina mi přišla zajímavá jejich trojí identitou. Oni jsou Češi, zároveň Romové a také Britové. Mají britské občanství, jejich děti mluví perfektně anglicky a mentalitou už jsou to daleko víc Britové než cokoliv jiného. Takže jsem si myslel, že tohle bude hlavní téma. Jenže v průběhu natáčení Pišta reagoval na nesmysly, které plácal český prezident Zeman, a stal se slavným a vlivným vlogerem a politickým aktivistou. Okamžitě jsem proto přesedlal a změnil hlavní téma.”

„Jenže pak se ukázalo, že jeho aktivismus ho dost odvádí od rodiny. A jeho žena, kterou to štvalo, se rozhodla, že to vezme do vlastních rukou a nastaví harmonii mezi veřejným a soukromým životem. Její zásah do Štefanova aktivismu a jeho důsledky - to je podle mě nakonec nejsilnější téma filmu.”

Z filmu Pongo Calling

„I přesto, že se Pongo živil jako řidič kamionu, aktivismu a pomoci romské komunitě obětoval všechen svůj volný čas. Mnohdy na úkor vlastní rodiny. Hodně času jsem s ním strávil v kamionu na cestách po anglických silnicích, takže vím, že všechno dělal během jízdy a pauz. Obdivuhodné! Štefan, který už bohužel zemřel, byl velmi inteligentní člověk. Studoval střední vojenskou školu, kterou musel z rasových důvodů opustit. Myslím si ale, že by byl skvělým vojenským velitelem. Uměl organizovat, lidé ho respektovali, když něco řekl, tak to platilo. Dokázal velké, neuvěřitelné věci. Z kabiny kamionu.”

autor: Rena Horvátová
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...