Podpora veřejnosti mě několikrát dojala k slzám, říká zdravotní sestra z jihlavské nemocnice
Vrchní sestra z jihlavského urgentu Hana Hladíková pracuje ve zdravotnictví 30 let. S podobnou situací, jakou vyvolala epidemie koronaviru, se ale ještě nesetkala.
Ačkoliv se rychle povedlo udělat různá opatření, která nyní v jihlavské nemocnici fungují, na počátku epidemie byla situace pro zdravotníky v mnoha ohledech složitá. Nemocnice sice podle pandemického plánu byla rozdělaná na zóny, aby ochránila ostatní pacienty a zdravotníky, v praxi to ale nebylo tak jasné. „Ten plán nemyslel úplně na všechno.“
24hodinobé služby
Vrchní sestra musela na začátku krizové situace vytvořit takové podmínky, aby její sestry, které jsou v první linii, mohly bezpečně plnit své úkoly. „Rozdělila jsem to na 24hodinové služby tak, aby se mohly střídat v těch ochranných oděvech.“
„Pomůcek bylo ze začátku hodně málo. Přerozdělili jsme si zásoby z operačních sálů, byly firmy, které nám daly respirátory, získali jsme malířské overaly.“
Roušky
Nepomohly jen firmy, ale i veřejnost. Do nemocnice chodily balíky s rouškami, jiné přinesli lidé sami. „Byla to obrovská vlna. Měl jsem několikrát slzy v očích a nestydím se za to. S takovou vlnou podpory jsem se za svůj život ještě nesetkala.“
Ač jihlavská nemocnice zatím nemá žádného pacienta s covid-19, personál musí podle vrchní sestry urgentního příjmu Hany Hladíkové zůstat obezřetný. Také pacienti by měli mít pro zdravotníky pochopení.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Do nemocnice v Táboře přišel muž sám. Dlouho pobýval v Africe, popisuje Fošum z ministerstva
-
Centrista Dan dotáhl v průzkumech ultranacionalistu Simiona. V rumunských volbách rozhodne diaspora
-
Starosty dál povede Rakušan. Na pozicích místopředsedů jediná změna, Lacinu nahradil Dvořák
-
Muž s podezřením na nebezpečnou nákazu je na Bulovce stabilizovaný. V karanténě musí zůstat 26 lidí