Plastický chirurg Jan Měšťák: Ročně vyhodím až 60 procent žen, které chtějí operaci
Jeho jméno se stalo synonymem pro plastickou chirurgii. Odoperoval tisíce lidí, kterým plastika pomohla vést kvalitnější život. Plastická chirurgie ale není jen o zkrášlování, pomáhá i po úrazech.
Jan Měšťák vzpomíná na desetiletou dívku, kterou upravoval po ošklivé autonehodě: „V dospělosti mě sama zkontaktovala a musím říct, že je z ní dnes krásná slečna a jsme v kontaktu. Díky ní jsem začal spolupracovat s nadací Dejme šanci dětem.“
Obecně operovat dítě je psychicky náročnější. „Musím se odclonit od toho pocitu, že jde o dítě. Když jde opravdu o malé děti, tak je odmítám operovat v místní anestezii. Musí to být alespoň polospánek, protože když se třeba stříhá podjazyková uzdička, mohly by z toho mít trauma na celý život. Jsem v tomto ohleduplný a dítě je pro mě nejvýš.“
Plastická chirurgie spolupracuje se všemi obory... čelistní chirurgií, otolaryngologií, očním. „Má nezastupitelné místo v chirurgii, řeší vážné poúrazové stavy, rekonstrukční výkony i našívání končetin, pokud se úrazem oddělily,“ vysvětluje docent.
Některé pacientky odmítá
Ví se o něm, že pacienty, kteří operaci nepotřebují, odmítne. „Ročně je to opravdu 40 až 60 procent převážně žen, které odmítnu operovat. Většinou jim řeknu něco hezkýho, nebo naopak strašnýho. Jsem hodně upřímnej a řeknu jim, co si myslím, ať je to pozitivní, nebo negativní.“
Za 50 let praxe má mnoho příhod se svými klientkami a o jednu se podělil: „Jednou za mnou přišla paní, která si k 70. narozeninám nadělila facelift. Já si na ní sáhl a řekl jí, že má krásnou genetiku, ať přijde za deset let. A ona mi řekla, že už u mě byla v 60. A já to v kartě fakt měl napsaný.“
Zmínil i poněkud bizarní přání jedné ženy, která chtěla dát do prsního implantátu popel z jejího zemřelého psa, aby byli pořád spolu.
Medializace plastik kazí studenty
Kromě operací také přednáší studentům estetické medicíny. „Často hořekuju nad tím, že je učím, aby pokračovali v medicínské práci a spravovali rozštěpy, dělali rekonstrukce prsu, a oni pak nastoupí a po 14 dnech už se zajímají, jestli můžou na soukromou kliniku. Bohužel hodně dělá medializace a za vším jsou peníze. A za vším hledej ženu.“
Sám má syna Ondřeje, který jde v jeho šlépějích a hodně se svým otcem operoval. „Teď už má samozřejmě svoje názory, ale má vynikající tah na vědu a výzkum, což je fantastický, byl bych rád, kdyby ho tolik ta estetická chirurgie neovládala.“
A co on sám dělá pro to, aby si udržel duševní svěžest a fyzickou pohodu? Má svého syna ještě co učit? Jaká je nejžádanější plastika? Poslechněte si v pořadu Alex a host.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.