Outloň malý je roztomilý, ale i nebezpečný tvor, má totiž jedové žlázy
Na první pohled vypadají jako neškodné roztomilé bytosti, jsou tiší, nenápadní a většinu dne prospí.
Outloni ale mají jedové žlázy, které používají k obraně. Jejich popularita na internetu jim paradoxně ubližuje, kvůli nelegálnímu obchodu jim pašeráci vytrhávají zuby a často končí jako nešťastní domácí mazlíčci, ačkoliv se pro chov v zajetí vůbec nehodí.
„V Zoo Jihlava outloni mají úspěšný chov. Je ale nutné dodat, že jsou velice ohrožení a je tomu právě díky tomu jejich výrazu, který je opravdu roztomilý. Lidé je tak často chtějí doma, i když se na chov v domácnostech vůbec nehodí. Protože tím, že rádi spí, vyžadují svůj klid,“ říká Hana Kašíková.
Zároveň tím, že jsou jedovatí, tak mohou být nebezpeční pro člověka. Pašeráci to podle Kašíkové řeší tak, že jim vytrhají zuby. Důsledkem nezkušeného uštípnutí až poloviny zubů může být zanícení, kvůli kterému mohou umřít.
Často se na sociálních sítích objevují fotografie outloňů, kteří natáhnou ruce nad hlavu. Lidé si tak myslí, že jim mává, ale je to jen jejich obraný instinkt, mají totiž v podpaží jedové žlázy, které ukazuje k lidem.
Pokud se nadále bude dařit chov, budou je návštěvníci vidět i v Zoo Jihlava.
Související
-
Outloň malý: Vzácný obyvatel jihlavské zoo
Dnes nám Hana Kašíková prozradí něco o velmi zvláštním zvířeti, kterému se říká outloň.
-
Jihlavská zoo láká návštěvníky i na nové přírůstky
Jihlavská zoologická zahrada patří mezi oblíbená místa k návštěvě, což se projevuje v posledních dnech prázdnin, kdy sem míří zvýšený počet návštěvníků.
-
Zajímavý obyvatel jihlavské zoo: Pásovec Kulovitý
Pásovec kulovitý je zajímavé zvíře, které má unikátní schopnost se skulit do dokonale kulovitého tvaru.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.