Nové Veselí: Pletení šály pomohlo přípravám stavby obchvatu. Je stejně dlouhá jako budoucí silnice

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Šála, Nové Veselí

Ženy z Nového Veselí na Žďársku chtěly obchvat. Na pomoc stavbě začaly před třemi lety plést šálu. Dnes mají hotovo. Šála je dlouhá jako silnice, tedy asi pět kilometrů.

Šála, která zaujímá poměrně veliký prostor, je složená v jedné z obecních místností v Novém Veselí. Přeci jen pět kilometrů šály je pořádný kus. „Tady vidíte, jak je to pletené. Třeba paní Švomová, té se to hodilo plést takto, po řádcích, tak pletla. Někdo si z toho dělal toho šneka,“ říká Jana Kalasová, organizátorka pletení.

Nejaktivnější pletařkou se stala Jaroslava Švomová, napletla asi kilometr. „Já jsem pletla, pletla a pletla. Ale každý den jsem to neměřila. Taťka motal a rozmotával,“ směje se.

Pletařky šály, Nové Veselí

Do pletení se nakonec aktivně zapojilo 30 žen. „To byly ty, co hodně pletly. Občas se našel někdo, kdo upletl třeba kousek, nebo třeba jen jeden centimetr,“ dodává Jana Kalasová.

Ženská pletací lobby upozornila, že Nové Veselí na hlavním tahu z Jihlavy na Žďár potřebuje obchvat. Stavba začne patrně příští rok na jaře. O rok a půl později chtějí dámy rozvinout šálu na novou silnici.