Všechny články
-
Jak se umělá inteligence učí budit piloty? A jak mohou drony zachránit srnčata?
Cesty letadlem by díky brněnským vědcům měly být bezpečnější, vyvíjejí totiž systém na sledování únavy pilotů založený na kameře s umělou inteligencí.
-
K čemu slouží biobanka? A jak se rentgenuje poškozené letadlo?
Biobanka Masarykova onkologického ústavu už 25 let poskytuje vědcům vzorky pacientů s rakovinou. Pomáhá tak s vývojem nových léků nebo diagnostických metod.
-
Příliš křehké na knoflík? Brněnští archeologové zjišťují, jak se na Velké Moravě nosily gombíky
Nad velkomoravskými šperky, tzv. gombíky, si historikové dodnes lámou hlavu. Bylo jimi možné spínat šaty a sloužily jako knoflíky, anebo to byly jen velmi křehké ozdoby?
-
V Brně vzniká nový typ stroje na výrobu vodíku. Bude mít nižší energetické ztráty a delší životnost
Současná zařízení vodík vyrábějí s velkými ztrátami a rychle se opotřebovávají. Plyn vyrobený moravskými inženýry by proto měl vydržet déle a přitom být účinnější.
-
Magazín Experiment: Co stresuje rostliny? A jak včas odhalit rakovinu vaječníků?
I rajčata nebo třeba brokolice prožívají stres. Vědci z Mendelovy univerzity je teď stresují záměrně. Chtějí se naučit, jak příčinu jejich nepohody odhalit včas.
-
Mlsat a nehřešit? Zlínští vědci vyvíjejí zdravou variantu lískooříškové pomazánky
Lískooříškové pomazánky nejsou zrovna nejzdravější pochoutka. Zlínští vědci se proto snaží vyvinout jejich zdravější, a přitom stále chutné varianty.
-
Magazín Experiment: Může být pivo s kávovou sedlinou zdravější? A je AI dobrý fotbalový fanoušek?
Kávová sedlina nemusí letět hned do koše a tvrdé pečivo skončit ve strouhance. Vědci z Mendelovy univerzity s nimi teď experimentují ve svém školním pivovaru.
-
Precizní onkologie zkoumá jednotlivé mutace nádorů. Z databáze mohou odborníci vybrat ozkoušený lék
Jednou z velkých nadějí boje s rakovinou je podle lékařů tzv. precizní onkologie. Díky ní přečtou DNA nádoru a jeho přesnou mutaci, přičemž na některé existují cílené léky.
-
Mravenčí práce obřího významu. Archeologové v Olomouci katalogizují desetitisíce neolitických nálezů
V Mohelnici archeologové od 50. do 70. let 20. století zachránili desetitisíce pravěkých artefaktů. Ty od té doby leží v krabicích a nikdo neví, co která z nich ukrývá.
-
Cimbálista Filip pomáhá mapovat slovácké nářečí. Už podruhé probíhá akce Staň se superdialektologem
Staň se superdialektologem a pomoz jazykovědcům doplnit zvukovou mapu nářečí. Přesně taková výzva teď míří na všechny žáky a studující mezi 10 a 19 lety.
Stránky
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- …
- následující ›
- poslední »