Netradiční zábava? Závody ve vypouštění balonků, které letí i stovky kilometrů

11. květen 2016

Balonek letící do výšky vyprovázený na cestu usedavým dětským pláčem – to je častý pouťový výjev. Vypouštění balonků ale může být i hrou, která baví nejen děti, ale i dospělé. Takový závodnický balonek pak na své cestě může i překonávat hranice.

Obloha posetá různobarevnými heliovými balonky, kterých jsou stovky. To můžete vidět na akcích, kde se pořádají i balonkové závody. Pan Bronislav Brzek z Liberce je pořádá už několik let. Proč? Jednoduše jako zpestření veřejných i soukromých společenských událostí.

Kam doletí ten tvůj a kdo ho najde – to je nejčastější otázkou dětských soutěžících.

Hromadné vypouštění stovek balónků pořádá profesionální „balónkář“ Bronislav Brzek už několik let. „Balónky jsou hromadně vypuštěny ze sítě a poté, co se vznesou do výšky několika kilometrů, je vítr je nese nad celou Evropou,“ popisuje Bronislav Brzek. Každý má svůj štítek a originální kód.

Balonky opatřené cedulkami se vznášejí do vzduchu

Vyhrává balonek, který dolétne nejdál

Vlastní závod spočívá v délce doletu balónku, přičemž vyhrává balónek, resp. startovní štítek, který bude nalezen nejdále od místa startu. Text na štítku vzývá jeho nálezce k tomu, aby údaje o místě nálezu vyplnil ve speciální webové soutěžní aplikaci. Vítězné vzdálenosti se počítají i ve stovkách kilometrů a zahraniční nálezy nejsou v této soutěži ojedinělostí.

Vítězství v soutěži ale není to nejdůležitější. Tady jde o netradiční zážitek a nevšední zábavu, kterou balonkové závody nabízejí. „Zejména v zahraničí, kde jsou balonkové závody mnohem populárnější než u nás, mají často i charitativní rozměr,“ uzavírá Bronislav Brzek.

autor: David Hamr
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.