Nemohou poslat peníze, pomohou jinak. Dvě ukrajinské studentky budou pracovat s dětmi uprchlíků

5. březen 2022 06:05

Nemají peníze, aby je mohly poslat na Ukrajinu. Dvě jihlavské středoškolačky původem z Ukrajiny, se proto rozhodly, že se budou starat o děti ukrajinských matek. 

Počet dětí z Ukrajiny v Česku postupně roste. Jejich matky teď pro ty předškolní hledají v Česku mateřské školy, aby samy mohly co nejdřív začít pracovat. Pomoc jim nabídly také dvě původem ukrajinské studentky Střední školy ekonomiky a cestovního ruchu, které se o ně budou starat v Jihlavě. 

Valerie

„Jmenuji se Valerie a studuju tady předškolní a mimoškolní pedagogiku.“ Osmnáctiletá dívka žije v Jihlavě tři roky. Na ruce má žlutomodré stužky. Při vzpomínce na své rodné město Černigov se jí hrnou do očí slzy.

„Je to hrozný, co se tam děje, ničí moje město. Pak přijedeme a tam nic.“ Společně se svou spolužačkou, také původem Ukrajinkou, Vlaďkou, se rozhodly, že pomohou v mateřské škole. „Nemůžeme je podporovat finančně, ale snažíme se takhle pomoci těm lidem,“ říká Vlaďka. 

Valerie se už na děti, se kterými začne pracovat příští týden, připravuje. „Budu hledat nějaké úkoly pro ty děti, něco překládat. Jsem na to připravená.“

Praxe při studiu

Částečnou praxi v práci s dětmi získala během studia v mateřské škole Kvítek. Právě její ředitelka Alena Prokopová s žádostí přišla. „Je třeba ty děti připravit na život v České republice. Řada maminek, se kterými jsem byla v kontaktu, už tady mají práci.“

Děvčata zatím budou pomáhat v klubovně dobročinné organizace F-point, která s uprchlíky dlouhodobě pracuje. 

„Bohužel jsem musela maminky z Ukrajiny, které mi volaly, odmítnout s tím, že naše kapacita je opravdu naplněná. Ještě přemýšlíme o možnosti využití prostor naší současné tělocvičny, kde bychom mohli udělat jednu třídu dětí z Ukrajiny,“ dodala ředitelka Prokopová.

Počty ukrajinských dětí, které do Jihlavy přišly, jsou zatím v desítkách. Počítá se ale s tím, že jich bude výrazně přibývat. 

autoři: František Jirků , mik
Spustit audio

Související