Největší vylovenou rybou u nás byl sumec měřící 264 centimetrů. Jakub Vágner ho vytáhl na Vranovské přehradě
Největším rybím druhem, který u nás žije ve volné přírodě, je sumec velký. Obvykle dorůstá délky kolem 160 centimetrů, najdou se však exempláře přesahující i dva metry.
Právě po takových jde už mnoho let známý rybář Jakub Vágner, kterému se v říjnu roku 2024 podařil kapitální úlovek. Na Vranovské přehradě vytáhl z vody sumce měřícího 264 centimetrů. Překonal tak svůj vlastní rekord.
S králem rybí říše prý bojoval přes půl hodiny a věřil, že výsledek bude mimořádný. Napovídaly tomu třeba vzduchové bubliny, které stouply k hladině, byly prý velké jako talíře. A úlovek očekávání zkušeného rybáře potvrdil. Po pečlivém zdokumentování nezamířil rekordní sumec do trouby, ale zpět do vody.
V historických kronikách se však dočteme, že na našem území bylo kdysi možné ulovit rybu i přes tři metry dlouhou. Stalo se tak například roku 1577 v Litoměřicích, kde rybáři vytáhli z Labe třímetrového jesetera.
Stavby jezů, přehrad a zdymadel zamezily mořským rybám ve výpravách do nitra kontinentu, v současnosti však vodohospodáři například jesetery do českých i moravských řek vysazují uměle.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka