Nejchladnějším místem v České Sibiři je oblast Koňská. Neoficiálně tu naměřili mrazy pod minus čtyřicet

Na mapě České republiky najdeme s trochou nadsázky celý svět. Máme českou Kanadu, českou Saharu a také českou Sibiř.

Označuje se tak náhorní plošina na rozhraní středních a jižních Čech, v nadmořské výšce 400 až 700 metrů, která se vyznačuje drsnými klimatickými podmínkami.

Autorem názvu Česká Sibiř byl novinář Jan Herben. Použil ho poprvé v roce 1907 ve svém fejetonu V České Sibiři, v deníku Čas. Líčí v něm své zážitky, kdy se s malířem Antonínem Slavíčkem vydali z předjarní Prahy na kontrolu Herbenova letního sídla. V Hostišově je čekaly závěje, mrazivý vítr a sněhová vánice.

Nejchladnějším místem v České Sibiři je oblast Koňská. V roce 1929 tam naměřili, ovšem neoficiálně, teplotu -42,2 °C. V České Sibiři se nachází řada přírodních rezervací a chráněných území, která jsou domovem řady vzácných a ohrožených druhů rostlin a zvířat. Vede tudy také řada turistických tras, které nabízejí návštěvníkům jedinečný pohled na přírodu této oblasti. Spíš se tam ale vydejte v létě. Přes den tu bývá snesitelných dvacet, a v noci kolem deseti stupňů celsia.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.