Nedělní Noční linka: I obyčejný člověk může být hrdina
Jak vzpomínáte na druhou světovou válku? Co vám vyprávěli rodiče? Co ví o válce dnešní děti? Jaký čin z období druhé světové války je pro vás hrdinský?
Zaryl se vám do paměti nějaký konkrétní člověk? A proč? Traduje se u vás v rodině příběh spojený s válečnými útrapami? Schovávala vaše rodina někoho doma? Šířili příbuzní tajné dokumenty? Pomohli jste lidem, kteří byli za války v politické nemilosti? Mluvili jste s někým, kdo přežil holocaust?
Dnes si připomínáme sedmdesát čtyři let od konce druhé světové války. Důležité milníky válečného období se učí děti ve škole. Ale neméně podstatné jsou i činy obyčejných lidí, na které se mnohdy pozapomnělo.
Právě takové příběhy sbírá nezisková organizace Post Bellum v projektu Paměť národa. Jde o vzpomínky pamětníků, válečných veteránů, přeživších holocaustu nebo třeba odbojářů. Sbírka Paměti národa čítá na tisíce zpracovaných pamětníků, jejichž vzpomínky jsou ve veřejně přístupném internetovém archivu.
A my můžeme v Noční lince připomenout další činy obyčejných lidí, které by jinak mohly být zapomenuty.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.