Nastává vzkříšení vermutu – krále mezi aperitivy
Nezáleží na tom, zda chystáte lehkou letní večeři nebo velkou rodinnou oslavu s mnoha chody, vermut bude vždy tou správnou volbou, jak naladit chuťové pohárky vašich hostů a připravit je na následující gurmánské zážitky. Vermut totiž bez nadsázky lze nazvat králem aperitivů.
A když aperitiv, tak se připravme na dávku hořkých přísad. O původu vermutů vedou mezi sebou spor znalci Itálie a Francie, kde si poprvé místní labužníci dávali okořeněné víno, posílené (či odborněji fortifikované) alkoholem. O původu názvu je však jasno, tomuto druhu nápoje ho dal pelyněk, konkrétně pelyněk pravý, jemuž Němci říkají Wermut nebo také Wermutkraut a Angličané wormwood. Tato rostlina je totiž ve větší nebo menší míře zastoupena právě v široké paletě různých koření, která se při přípravě vermutů používají.
Hořké byliny
Látek a přísad, které do bylinného likéru patří, je až 40. Výrobci si pochopitelně seznam úzkostlivě střeží a také nedopustí, aby některá z přísad došla. A tak po světě mají různá úložiště – skořici třeba na Srí Lance, z Jamajky je kůra stromu, která má největší obsah hořkých látek, z Maroka je růže a třeba hřebíček pro Martini uchovávají na Madagaskaru.
Vermut – posílené víno
Co je tedy vlastně vermut? Jde o fortifikované (dolihované) víno pocházející z Itálie. Vyrábí se z lehkého nepříliš kyselého vína, které se dosladí a přidá se alkoholový výluh bylinek a koření. Nezbytnou přísadou je pelyněk pravý, dále se může na dochucení použít skořice, hřebíček, yzop lékařský, chmel otáčivý, fenykl, kardamom nebo andělika lékařská.
Zatímco Italové do svých značek dávají 80 % vína, Francouzi jen 75 %. Nápoj by měl obsahovat patnáct až osmnáct procent alkoholu. Podle obsahu cukru se rozlišuje suchý a sladký vermut. Kromě klasického bílého vermutu se vyrábí také růžový a červený. Snad nejznámější vermuty - Martini a Cinzano mají domov v Itálii.
Možná právě dostupnost alpských bylin a současně bílého vína dala základ vermutu v Itálii i Francii. Vermuty ale neprodukují jen Francouzi a Italové, svá okořeněná vína mají třeba Španělé a i u nás můžeme najít původní značku.
Vermut a míchané drinky
Vermut nemusíme zdaleka vnímat jen jako aperitiv. Dá se říci, že v míchaných nápojích zažívá renesanci a stále častěji je zákazníky žádaný. A právem. I ve světě se na vermut pohlíží jako na nápoj pro celý den a každou příležitost. Vermut se dnes používá hlavně v koktejlech včetně Martini slavného agenta Jamese Bonda. Budete-li ho chtít někde v podniku pít samotný, asi obsluhu překvapíte.
Podává se na ledu, a ledem je dobré předem vychladit i skleničku. Rozhodně odmítněte takzvanou krustu, která by svým cukrem poničila dojem, nenechávejte si ani u červených vnutit řez pomeranče, dobře a lépe nahraditelný přelomením pomerančové kůry; jen do bílých patří silice citronu. Chcete-li zvýšit efekt ovonění, zkuste silici z kůry nad sklenkou zapálit. Děti budou ze silvestrovského efektu mít nevídanou radost!
Suchý vermut podávejte s olivou, popřípadě nad sklenkou přelomte citronovou kůru. Vermutu na ledu nejlépe sluší nízký tumbler, ale jsou vermuty, u kterých by bylo hřích je zahltit ledem. Je to například Carpano Antica Formula nebo Martini Gran Lusso. V takovém případě raději použijte menší sklenky na víno, od věci nebude ani takzvaná degustační sklenka na stařené destiláty na nožce.