Na stoletý most se vrátily kolejnice

21. srpen 2012
Most U Jánů v Jihlavě je přesnou kopií původní stavby z roku 1909

Secesní most U Jánů je opět chloubou Jihlavy. Sto let stará památka byla dnes po měsících oprav opět otevřena veřejnosti.

Unikátní secesní most U Jánů se opět zařadil mezi nejkrásnější památky Jihlavy. Po půl roce skončila jeho rozsáhlá oprava a v ulici Havlíčkova nyní stojí přesná kopie mostu, který tam byl před více než sto lety vybudován. Šlo o jeden z prvních železobetonových mostů v Česku.

Na most přes řeku Jihlavu se po desítkách let opět vrátila kolejnice pro tramvaje. Právě ty totiž přes dnes již technickou památku přepravovaly v první polovině 20. století cestující z vlakového nádraží do centra města. "Jsem opravdu rád, že se dal most do pořádku. Bydlím tady nedaleko a bylo smutné dívat se na to, jak taková významná památka chátrá," řekl Regionu důchodce Jan Smejkal.
Most U Jánů bude nyní sloužit pouze cyklistům, chodcům nebo in-line bruslařům. Auta ani autobusy už přes most nemohou. "Navíc do budoucna bude na most napojena cyklostezka vedoucí do Helenína a navazující na známou cyklostezku Jihlava - Třebíč - Raabs," doplnil mluvčí jihlavského magistrátu Radek Tulis.

Spustit audio
autor: Lucie Maxová