Na první ročník hasičského klání Firefighter Combat Challenge je vše připraveno

13. červenec 2017
Hasičské závody Firefighter Combat Challenge, Jihlava

Hasičské závody vznikly ve Spojených státech. Jejich jednotlivé disciplíny byly vytvořeny tak, aby se co nejvíce podobaly reálným situacím. Od přesunu hadic, výstupu do vyšších pater, práce s kladivem po transport figurín. Takové disciplíny teď budou zkoušet borci v Jihlavě na prvním ročníku Firefighter Combat Challenge - Czech Jihlava 2017. Na závody přišli pozvat organizátoři Milan Pykal a Viliam Klein.

Budou pánové závodit? „Já ano, vyzkouším si to. Nepoběžím poprvé, poprvé jsem si závody vyzkoušel v Polsku, ale v mém případě je to o souboji se sebou samým, ne se soupeři. Chci dokázat sám sobě, že na to ještě mám,“ přiznává Viliam Klein a co Milan Pykal? „Já? No, v žádném případě. Asi si to jenom vyzkouším, ale až večer, až bude tma a nebudu moct udělat ostudu,“ směje se a dodává, že má na starost hlavně organizaci.

Člověk je napumpovaný adrenalinem

Jak vypadá člověk po proběhnutí cílem? „Je napumpovaný adrenalinem, ale tělo je hodně unavené. Člověk, když se dostane do závodu, pak nepřemýšlí nad tím, jak bude vypadat po závodech, chce prostě dokončit v co nejlepším čase,“ vysvětluje Viliam Klein.

Disciplíny jsou dané mezinárodními pravidly. Závodníci musí absolvovat výběh do dvanáctimetrové věže se zátěží, což je hadice o váze devatenácti kilogramů. Po vyběhnutí tří pater věže ji odloží, stejně těžkou hadici pak pomocí lana ručkováním závodník vytáhne nahoru. Seběhne z věže dolů, čtyřkilovou palicí přebouchá třiasedmdesátikilové závaží na vzdálenost jednoho a půl metru. Proběhne slalom bez závaží. Další disciplínou, která na závodníky čeká, je natažení zavodněné hadice pod tlakem na vzdálenost asi třiceti metrů, sražení terče a poslední disciplínou je přemístění osmdesátikilogramové figuríny také na vzdálenost třiceti metrů. Celou trasu závodníci absolvují v klasickém zásahovém obleku, v přilbě a s aktivním dýchacím přístrojem.

Viliam Klein, pořadatel Firefighter Combat Challenge
Milan Pykal, pořadatel Firefighter Combat Challenge

Organizátoři doufají, že v Jihlavě budou k vidění časy okolo minuty dvacet

V jakých časech dobíhají ti nejlepší závodníci? „Mluvíme o časech okolo minuty dvacet. Ti nejlepší se dostanou třeba na minutu patnáct. To už ale mluvíme o naprosté evropské špičce,“ upozorňuje Viliam Klein. Milan Pykal ho doplňuje: „Víme, že v Jihlavě budou borci s takto dobými časy závodit. Součástí přihlášky byl údaj o osobním rekordu s informací, kde ho dosáhli.“

V tuhle chvíli je přihlášeno asi sto pět účastníků a účastnic. „Víme o tom a domlouvali jsme se se závodníky v Polsku, že se nemusí přihlašovat online, že přijedou rovnou. Těch bude asi patnáct lidí, budou se doregistrovávat do závodu jednotlivců na místě,“ vypočítává Milan Pykal. „Je to první ročník, je to ideální počet závodníků, abychom si vyzkoušeli, jak a jestli to organizačně zvládneme.“

V areálu jihlavského letního kina budou k vidění závody jednotlivců, tandemů, a také štafetové běhy.