Na Jihlavsku roste počet vykradených aut, zlodějům často nahrávají sami majitelé

26. listopad 2013

Na Vysočině přibývá vykradených aut. Od začátku letošního roku šetřili policisté celkem 443 případů, což je o 112 více než loni. Podle policistů nahrávají zlodějům sami majitelé, kteří nechávají ve vozech bez dozoru cennosti.

V policejních statistikách je i pětadvacetiletá Blanka z Jihlavy. Mladé ženě zloděj vykradl auto na největším sídlišti v krajském městě, v Březinových sadech. Tato chyba stála mladou ženu 25 tisíc korun.

„Po dvou dnech jsem přišla a měla jsem rozbité okénko u spolujezdce. Protože jsem si nechala navigaci přilepenou na předním skle, tak samozřejmě byla pryč,“ vzpomíná.

„Bylo to normálně na osvětleném místě, vedle mě byla spousta aut. Lidi okolo aut chodí a stejně to zloděje neodradilo. Byla to moje hloupost. Teď jsem tím poučená a už bych to nikdy neudělala,“ dodává Blanka.

Podle policistů na takovéto chyby zloději nejčastěji spoléhají. Auta si totiž vybírají právě podle toho, co vidí uvnitř. V řadě případů tak podle policejní mluvčí Dany Čírtkové nahrávají zlodějům sami majitelé.

„Jestliže si pachatel vozidla tipuje, tak obchází parkoviště u supermarketů, domů. Vždycky se podívá dovnitř, a jestliže vidí, že je ve vozidle rádio, navigace, kabelka, kožená bunda nebo taška, tak je vozidlo častějším cílem,“ popisuje Čírtková.

Dohledat pak zloděje a ukradené věci není podle policistů vůbec jednoduché, pachatelé se na svá oblíbená místa ale rádi vrací.

„Často se stává, že objasníme sérii případů, protože pachatel si vytipuje na jednom místě více vozidel a k trestné činnosti se vrací, takže naděje chytit ho je vyšší,“ dodává mluvčí.

I tak ale platí, že co si v autě nenecháte, to vám zloděj neukradne. Ne nadarmo policisté stále dokola opakují, že auto není trezor.

autoři: Lucie Maxová , Anna Maňourová
Spustit audio