Na co se letos připravit při cestách po Evropě

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 03687970.jpeg

Jednou z nejoblíbenějších destinací, kam každoročně míří nejvíce Čechů na dovolenou, je Chorvatsko. Pokud tam plánujete jet autem i letos, připravte se nejen na dražší mýtné, ale taky na vysoké pokuty. O cestování po Evropě si v odpoledním Radiožurnálu povídal Štěpán Pokorný s redaktorem motoristické redakce Janem Pastorem.

O kolik se letos cesta autem Čechům prodraží?

Pokud pojedou začátkem prázdnin právě do Chorvatska a to jak přes Maďarsko nebo druhou oblíbenou cestou přes Slovinsko, tak na cestě například do Splitu zaplatí na mýtném asi 900 korun. Podle dopravního experta Igora Siroty je to tradiční zdražení před létem. „Od července do konce září musíme očekávat zvýšení cen, protože se jedná o takzvanou letní sezónu. Ten narůst je zhruba desetiprocentní.“ V Rakousku a Slovinsku se mýto neplatí, tam si řidiči musí koupit dálniční známku, která se ale letos výrazně nezdraží.

Čtěte také

Nemile ale může řidiče na dovolené v zahraničí překvapit výše pokut. Na co by si měli dát nejvíc pozor?

Třeba v Itálii může řidič pod vlivem alkoholu zaplatit pokutu až 6.000 eur, což je v přepočtu zhruba 162.000 korun. A v některých případech vám můžou i zabavit automobil, jak doplňuje mluvčí ÚAMK - Petr Vomáčka. „Zabavení vozidla není jen o tom, že nezaplatím pokutu. V Itálii ale může být uděleno i za závažné trestné činy v silničním provozu, jako je alkohol, rychlá jízda, závodění po hlavních komunikacích.“

Taky ve Velké Británii vám za alkohol hrozí pokuta až 181 tisíc korun. Ve Francii zase může být řidič pokutován za používání sluchátek při řízení a v Chorvatsku mohou policisté unavenému řidiči dokonce zadržet řidičský průkaz a to až na osm dní.

V létě se kvůli silnému provozu často popojíždí v kolonách, kdy je tedy nejlepší odjet na dovolenou?

Největší nápor turistů se dá na cestě k Jadranu očekávat na přelomu července a srpna, kdy se k českým turistům mířícím k moři přidá velké množství Němců. Silný provoz bude o prázdninách prakticky o každém víkendu. Dopravní expert Igor Sirota proto doporučuje vyrazit na cesty ve všední den. „Je to rozhodně příjemné, protože uprostřed týdne opravdu nejsou takové fronty.“ Sirota ještě dodal, že slabší provoz je samozřejmě i v noci, ale na to je potřeba být odpočatý.