Na cestách s Petrem Voldánem a Davidem Semerákem z Pardubic do celého světa. Tentokrát autostopem!
Cestovat autostopem bývalo dost populární. Ale i dnes je dost fanoušků tohoto způsobu putování světem. I když jich možná přece jen vídáme méně než před léty. Jedním z nich je student antropologie Univerzity Pardubice David Semerák. Originální rozhlasové cestování nás zavede nejen do různých destinací.
S nadšencem pro autostop si povíme i spoustu zajímavostí o povahách a mentalitě řidičů v zemích i mimo Evropu a dovíte se také podrobnosti o soutěžích v jízdě stopem. Včetně Mistrovství ČR - navíc uslyšíte, že se při něm soutěžící autostopaři zdaleka neomezují jen na cestování po republice.
Budete asi překvapeni, že David Semerák se při domácím mistrovství podíval i do Rumunska nebo Turecka.
S tabulkou nebo bez
Čtěte také
Na Davida Semeráka jsem si pochopitelně také připravil pár předmětů do cestovatelského kufříku. Mezi nimi i tabulku, kterou vídáme na krajnicích silnic nebo třeba u čerpacích stanic.
V ruce ji drží právě zájemci o svezení autostopem - ta moje hlásala zájem o cestu do Pardubic. Ale jak mi potvrdil zkušený David Semerák, podobné tabulky už nejsou podmínkou.
Kde stopovat a kde ne
Čtěte také
Pochopitelně mne zajímalo na tomto přece jen neobvyklém cestování i to, kde je nejlepší na sebe řidiče upozornit - výjezdy z měst, benzinové pumpy ap. A nešlo se nezeptat i na místa, kde můj host pořadu “Na cestách” stopovat neradí. Ať už kvůli špatné viditelnosti nebo nebezpečnosti místa.
I na takové otázky má mladý, leč už hodně zkušený cestovatel David Semerák kvalifikovanou odpověď.
Stopem na sever Evropy i do Itálie
Čtěte také
Jak uslyšíte na rozhlasových vlnách, autostopem se zkušený cestovatel dostane prakticky kamkoli. Student Univerzity Pardubice se už tímto způsobem podíval do Rumunska i Turecka - tam paradoxně při republikovém mistrovství v autostopu v roce 2022, stopoval i Norsku, Finsku nebo zemích u Baltu.
Někdy se plány i během cest mění a tak se od Davida Semeráka dovíte, jak se místo do Řecka nakonec dostal na Ukrajinu.
Kde ve světě řidiči svezou a kde neradi
Kdo z vás by si snad chtěl cestování autostopem vyzkoušet, tomu s Davidem Semerákem i poradíme, co cestovatele v některých zemích může čekat. Třeba ve Španělsku prý řidiči zastavují málo, v Portugalsku svezou spíš vás jako cizince než místní stopaře.
Rájem je pro ně podle našeho milovníka autostopu Francie, když zkušenosti z Belgie má David Semerák extrémně špatné. Při cestování Evropou obecně vám budou řidiči nakloněni nejvíc na venkově nebo na horách.
Bezpečnost cestování stopem i sny autostopaře
Je toho hodně, co jsme kolem poněkud netradičního cestování světem i u nás doma s Davidem Semerákem probrali.
Čtěte také
A tak uslyšíte, jak se dívá na bezpečnost takových cest, jestli je výhoda smíšené cestovatelské dvojice na svezení větší, kdy David s cestováním vlastně začal, kde chtějí za stopování i zaplatit i jaký je jeho “autostopařský” sen. Byť dosud pokaždé nejel jen tradičně autem.
Všechno se dovíte, když si naladíte premiérový díl pořadu “Na cestách s Petrem Voldánem”, ve kterém budeme putovat s milovníkem autostopu Davidem Semerákem na vlnách Českého rozhlasu Hradec Králové a Českého rozhlasu Pardubice jako obvykle v pondělí po zprávách v 18:00 hodin. Tentokrát s datem 26. srpna 2024.
Petr Voldán
Milan Baják
Související
-
Sýr a fotbal nebo lokomotiva aneb Na cestách po světě s královéhradeckým sběratelem Jiřím Medkem
Do světa vyrazíme z obce Dolní Přím u Hradce Králové, kde sýrárnu vybudoval hrabě Jan Harrach. Za sýry a hlavně za jejich etiketami cestujeme se sběratelem Jiřím Medkem.
-
Na cestách s horolezcem Liborem Duškem aneb Z Krkonoš až do hor Afghánistánu a nejen tam
Libor Dušek učí na Univerzitě Pardubice, pochází z Vrchlabí, kde stále žije, porovnává Krkonoše s pohořími v Afghánistánu, studuje život lidí v Tádžikistánu i Pákistánu.
-
Na cestách do Afriky i do oblíbené Vídně s dokumentaristou, fotografem a novinářem Janem E. Svatošem
Autor pozoruhodného uměleckého filmového dokumentu Až zařve lev má rád Afriku, hlavně bez zástupů turistů, oblíbil si Vídeň, především tu méně známou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.