Myslivci mají problém s odbytem zvěřiny. Stát jim přispěje na mrazáky, což podle nich nic neřeší
Zvěře v lesích je víc než dost, a proto je nutné regulovat její stavy. Jenomže o zvěřinu není zájem. Trh se po koronavirové epidemii zastavil a myslivci neví, co s ulovenými kusy.
„Na jednu stranu je tlak na myslivce, aby snižovali stavy zvěře, na druhou stranu ji není kam dát. Doma to všechno nesníte, po sousedech to nerozdáte,“ říká myslivec Roman Vácha v lese nedaleko Humpolce. „Teď se de facto zvěřina nevykupuje,“ dodává.
Odbyt masa navíc ovlivňují přísná pravidla pro výkup. Myslivec sice může dodávat zvěřinu v kůži třeba do restaurací, ty ale musí být registrované u státní veterinární správy. „Musí mít místo pro stažení, vykostění, porcování a pak samozřejmě tu zvěřinu uchovávat v chlazeném stavu,“ vysvětluje ředitel státní veterinární správy Zbyněk Semerád.
Pokud restaurace takové místo nemá, musí se spoléhat na zvěřinové závody. „Restaurace, která chce prodávat nebo vařit zvěřinu, pak musí brát maso ze zvěřinového závodu, kde už je veterinárně prohlédnuto,“ říká Zbyněk Semerád.
Čtěte také
Například na Vysočině je v současnosti velmi těžké najít restaurace, které zvěřinu pravidelně nabízí. Specializují se spíš na jednorázové akce, jako například ta na Křemešníku nedaleko Pelhřimova. „Míváme zvěřinu speciálně, vždycky máme nějaký zvěřinový víkend, hlavně samozřejmě na podzim,“ uvádí provozovatelka Magda Vaňková.
Podpořit trh se zvěřinou by ale nově chtělo ministerstvo zemědělství. Od září nabídne myslivcům příspěvek až 40 tisíc na nákup chladících zařízení. „Cílem je podpora lovu a využití ulovené zvěře. Chladící zařízení dává myslivcům také možnost nabídnout zvěřinu jako kvalitní a přírodní surovinu k prodeji,“ dodává mluvčí ministerstva Marek Zemánek.
Myslivec Roman Vácha by ale především uvítal opatření, která by vzbudila zájem o zvěřinu mezi spotřebiteli. Pouze nákup chladících zařízení podle něj problém s nadbytkem masa neřeší.
Související
-
Celoroční odstřel divočáků spojený s odměnou počty zvířat nesnížil, vedl k opaku
Peněžitá odměna za každé zastřelené prase měla snížit počet divočáků. Zástřelné stát vyplácí od roku 2017. Podle myslivců se ale letos ukázalo, že to mělo opačný efekt.
-
Myslivci stěhují krmelce z pasek do lesa. Mohou střílet i mladší kusy, s čímž někteří nesouhlasí
Kůrovcová kalamita na Dačicku Vysočině už se začíná dotýkat i lesní zvěře. Myslivci například stěhují krmelce a stát dokonce povolil častější lov.
-
Policie kontroluje myslivce na honech. Zaměřuje se na alkohol i technický stav zbraní
Alkohol na zahřátí na honech? To už dávno neplatí. Ví to i myslivci ze spolku Hraničář v Nové Bystřici. Lovecká sezona s sebou totiž přináší i kontroly policistů.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
NATO z 90. let a podle Putina. Musíme být připraveni na to, že v Pobaltí může dojít k agresi, míní analytik
-
Evropská unie zavádí pravidla pro sanitky. Od roku 2027 budou mít i v Česku stejný vzhled a vybavení
-
Krajně pravicová AfD poprvé dorovnala ve volebních preferencích CDU/CSU, ukazuje německý průzkum
-
Jmenuje se EDITA. Cestující na Jičínsku vozí první vlak v Evropě bez strojvedoucího