Mátový postřik je přírodní zbraní proti mouchám. Fungovat bude i levandule

3. červenec 2023

Největší audioportál na českém internetu

Kam v zimě mizí mouchy? | Foto: Shutterstock

Mátový postřik je přírodní zbraní proti mouchám. Fungovat bude i levandule

Mouchy jsou velmi citlivé na pachy. Pokud se nepříjemných letních společnic potřebujete zbavit, vyrobte si mátový postřik.

Do vlažné vody vložte natrhanou mátu nebo květy levandule. Nechte macerovat, přeceďte a vyrobený postřik použijte tak, že postříkáte okenní rámy a parapety. Funguje i to, když si pořídíte mátový nebo levandulový esenciální olej a použijete ho do aromalampy.

Jednoduchý přírodní odpuzovač much vyrobíte tak, že do jablek napícháte hřebíček, mouchy se nástraze obloukem vyhnou. Pomáhá i dobrá volba domácích květináčů s bylinkami – máta, pelyněk i bazalka jsou pro mouchy nepřijatelné. Velký zájem naopak budí biologický odpad, ukládejte ho proto vždy zvlášť mimo odpadkový koš do dobře uzavřené nádoby.

Drobné mušky na pokojovkách

Možná i vás doma obtěžují drobné černé mušky, které se objevují v blízkosti pokojových květin. Začátek jejich výskytu často souvisí s nákupem nových rostlin v květináči, často jsou jejich larvy už v substrátu a okem nejsou viditelné.

Účinným a velmi levným způsobem boje proti přemnožení mušek je posypání povrchu substrátu několikamilimetrovou vrstvou písku, nejlépe křemičitého. Písek totiž znemožní samicím kladení dalších vajíček.

Funguje i časově náročnější metoda, kdy hlínu před použitím propaříte v páře. Druhý recept, jak larvy mušek zlikvidovat, je nechat substrát zcela vyschnout. Pokud už vám hejno mušek poletuje v domácnosti, použijte na ně vysavač.

Mohlo by vás zajímat

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

Zmizelá osada

Koupit

Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.