Martha Elefteriadu: Českou scénu obohatila o řecké písně, tance i kuchyni
Je součástí pěveckého dua Martha a Tena, které tvoří se svou sestrou. Vystudovala psychologii a je autorkou několika kuchařek. „Řecká kuchyně není na recepty tak striktní,“ říká Martha Elefteriadu.
Do Československa se s rodiči a sestrou dostala už jako čtyřletá v roce 1950. Rodiče uprchli z Řecka před občanskou válkou. Doma mluvili řecky, ale česky umí lépe. „Chodila jsem tady už i do školky, pak jsem v češtině četla a učila se. Myslím, že pro děti ta dvojjazyčnost není žádný problém, to můžu potvrdit i jako psycholožka,“ usmívá se Martha. „Děti tu řeč berou jako svébytný jazykový okruh, prostě normálně. A přirozeně dokážou přepínat.“
Po škole šla studovat medicínu. Bylo to její dětské přání a otec ji velmi podporoval. „Potkala jsem se tam s partou lidí, kteří studovali psychologii, a oslovilo mě to. Tak jsem si přes prázdniny napůjčovala knihy a zjistila, že to je to, co bych chtěla dělat.“ Psychologii vystudovala, ale nakonec ji nikdy nedělala. Nicméně v praktickém životě jí pomáhá nahlížet na věci z více stran, což oceňuje.
S řeckými písněmi na českou scénu
Do Řecka se sestrou zase dostaly až v roce 1975. Navštívily příbuzné a znovuobjevovaly krásy rodné země. V té době už vystupovaly jako pěvecké duo. „Tam je opravdu bohatá produkce ve všech možných žánrech. Bylo co poslouchat a učit se. Měly jsme tam krásnou inspiraci,“ vzpomíná zpěvačka.
Do českého repertoáru tak zařadily několik řeckých písní. I když k tomuto kroku je přemluvil jejich kapelník Aleš Sigmund. „Byly jsme se sestrou nesmírně překvapené, jak na to lidi úžasně reagovali. Možná ještě větší ohlas jsme měly na Moravě, protože tam tu melodiku lépe vycítí.“
Řecká kuchyně je jednoduchá
Martha Elefteriadu obohatila také český knižní trh a vydala už čtyři kuchařky. „Chtěla jsem tam dát opravdu co nejvíc řeckých jídel, které se u nás vaří. Moje tetičky se předháněly v tom, která to umí nejlíp. Líbí se mi, že v řecké kuchyni existuje určitá uvolněnost, recepty nejsou tak striktní, každý to dělá tak, jak mu to chutná nejvíc. Taky jsem přidala bezmasá jídla, což nebylo těžké, protože řecká kuchyně jich má hodně.“
Českou kuchyni má ráda, ale česká jídla nevaří, protože jí přijdou komplikovanější. „Složité mi přijdou omáčky. Možná mi i trochu vadí to, že je v nich hodně mouky. Ale ráda si dám takové jídlo v restauraci.“
V září oslavila neuvěřitelné 75. narozeniny, ke kterým si nadělila nové CD s názvem Všechny barvy moře a těší se na slavnostní koncert se sestrou Tenou a dalšími úžasnými kolegy.
Jak vtipně se mělo jmenovat nové CD a proč z názvu sešlo? Jak nahlížela na covid coby psycholog? Navštěvuje řecké restaurace v Česku? Poslechněte si v rozhovoru u Alex.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka