Majoritu v Pivovarech Lobkowicz kupuje jejich ředitel Zdeněk Radil

4. červen 2015

Generální ředitel Pivovarů Lobkowicz Group kupuje většinový podíl ve skupině. Dosud ji ovládali vlastníci Palace Capital a GO Solar. Skoro 80procentní podíl teď nově převedou na podnikatele Zdeňka Radila. Do skupiny patří i jihlavský pivovar.

Za více než 79procentní podíl zaplatí Zdeněk Radil téměř dvě miliardy korun. To oceňuje celou společnost na dvě miliardy a čtyři sta milionů korun. Prodej - tedy splacení celé kupní ceny - ale musí proběhnout do konce srpna.

„Jsou nějaké nabídky na financování dluhového typu, přísliby od privátních investorů, které toto dluhové investování doplní,“ řekl Českému rozhlasu k řešení dofinancování Zdeněk Radil.

„A nyní finišuji skladbu těchto různých zdrojů tak, aby to dalo celou potřebnou částku.“

Pokud se firma Lobkowiczký pivovar stane majoritním akcionářem skupiny, zahájí podle zprávy pro investory povinnou nabídku odkupu akcií.

„Vzhledem k tomu, že se jedná o změnu majoritního vlastníka, tak musí tahle transakce být následována povinnou nabídkou pro všechny akcionáře,“ potvrdil analytik J&T Banky Milan Lávička.

„To znamená, že jakmile ta transakce proběhne, tak nový majoritní akcionář musí nabídnout stejnou cenu i ostatním minoritním akcionářům.“


Do skupiny Pivovary Lobkowicz Group patří pivovary Černá Hora, Protivín, Uherský Brod, Jihlava, Klášter, Vysoký Chlumec a také Rychtář.
Pramen: ČTK

Cena za akcii vychází na přibližně 205 korun. V podobné úrovni by tak měla být i případná nabídka odkupu akcií. Podle analytiků se navíc dá očekávat, že řada akcionářů nabídku na odkup využije.

Akcie posílily

Oproti zahajovací ceně na pražské burze totiž zhodnotí svoji investici o třetinu. Na zprávu už zareagovaly i akcie firmy, které zdražily o více než 7,5 procenta a v současnosti se obchodují za 193 koruny.

Lobkowicz patří mezi pět největších pivovarnických společností v Česku. V letošním čtvrtletí zvýšila společnost tržby meziročně o jedno procento. Loni skupina prodala skoro 900 tisíc hektolitrů piva.

Zhruba desetkrát více prodal Plzeňský prazdroj. A třeba státem vlastněný Budějovický Budvar zaznamenal historicky rekordní prodej - skoro 1,5 milionu hektolitrů piva.

Kalich, pivo, půllitr
autoři: mkp , zus
Spustit audio