Likvidátor buxusů se jmenuje zavíječ zimostrázový
Likvidátor buxusů se jmenuje zavíječ zimostrázový, říká Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář
Zimostráz neboli buxus, lidově krušpánek, je stálezelený keř nebo stromek s drobnými listy pocházející ze Středomoří. U nás ho pěstujeme jako okrasnou dřevinu. Tedy pokud se do něj nepustí zavíječ zimostrázový. Pak už moc krásný není. Pokračuje Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář:
„Tento škůdce se u nás objevuje v posledních letech a likviduje keře zimostrázů (buxusů). Zavíječ zimostrázový je doma v Asii: v Číně, na Korejském poloostrově, v Japonsku, Indii. U nás se objevil poprvé v roce 2011.
Je to bílý motýlek s hnědě lemovanými křídly, s rozpětím asi 4 centimetry. Jedna samička naklade 20 až 30 vajíček, ze kterých se v krátké době vylíhnou drobné žluté housenky, žeroucí buxus, obalující se pavučinkou. Z pavučinek vylézají velké housenky, zelené s černými a žlutými podélnými pruhy.
Na jaře začíná zavíječ žrát buxus už při teplotách nad 7 °C. Housenky dorostou, zakuklí se a motýli kladou vajíčka všude, kam doletí. I několik kilometrů daleko od míst vylíhnutí. Rychle se množí i šíří, mají 2 až 3 generace.
Když máme podezření, že zavíječ zimostrázový napadl naše keře buxusu, pečlivě je kontrolujeme od poloviny března prakticky až do října. Při výskytu škůdce zasáhneme. Nejlépe se hubí velké zelené housenky, které už vylezly z pavučin. Ničí je přípravky proti žravému hmyzu. Některé z nich jsou v biorežimu. Přípravky požerové a kontaktní účinkují jen při dotyku škůdce. Přípravky působící systémově dokážou zahubit i malé žeroucí housenky ukryté v pavučině.
Při pravidelné péči se lze z buxusů těšit i nadále. Pokud o ně nebudeme pečovat, zavíječ je dokáže zcela zlikvidovat, je schopný keře ožrat do posledního lístečku (říkáme tomu holožír).“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.