Lidé na Vysočině ruší své živnostenské listy, nechtějí používat datové schránky

6. únor 2023 09:20

Kvůli povinnosti zřídit si datovou schránku začal klesat počet registrovaných živnostníků na Vysočině. Vysoký počet žádostí o ukončení živnostenského oprávnění registrují úřady napříč krajem. Dávají to do souvislosti s nově platnou povinností pro podnikající fyzické osoby zřídit si datovou schránku.

Úředníci, kteří vyřizují zrušení živnostenských listů, mají v posledních měsících výrazně rušnější práci. Například ve Žďáře nad Sázavou přijali v předchozích letech vždy okolo 120 žádostí ročně. Loni to bylo 700. Výrazný nárůst přitom přišel ke konci roku. Velmi podobná situace pak panuje i v Jihlavě. „Průměrně jsme měli loni za měsíc asi 20 žádostí o zrušení oprávnění, v listopadu už to bylo asi 100 žádostí, v prosinci 120 a teď začátkem ledna nějakých dvě stě žádostí,“ spočítal vedoucí živnostenského úřadu Jan Kubišta

Dvojnásobný počet zrušených živností oproti roku 2021 zaznamenali i v Třebíči a tento trend se nevyhnul ani loňskému městu pro byznys - Světlé nad Sázavou.

Živnostenská oprávnění ruší hlavně senioři

Žádosti o zrušení živnostenského oprávnění podávají z velké části senioři, kteří si kdysi založili živnostenský list a možná už i zapomněli, že ho mají. „Jde hlavně o lidi, kteří už třeba deset, patnáct let to oprávnění nevyužívají, jsou to často podnikatelé z 90. let. Často ti lidé ani nevědí, že mají ještě aktivní živnostenské oprávnění. Spousta z nich si ho zrušila už na podzim,“ doplnila zkušenosti ze Žďáru nad Sázavou mluvčí radnice Blanka Sobolová.

Ve Světlé nad Sázavou pak ruší živnostenské listy i například senioři, kteří si přivydělávali drobnými pracemi. Důvodem je i jistá nechuť učit se pracovat s něčím novým, což pro ně datové schránky jsou.

Spustit audio

Související