Lidé kvůli koronaviru hromadně odkládají svatby do druhé poloviny roku

28. duben 2020

Ten, kdo letos na jaře plánoval svatbu, má smůlu. Snoubenci, kteří se chtěli brát na jaře a v létě, je ve velkém přesouvají na podzim letošního roku, nebo na neurčito.

Své o tom ví i Stanislava Ondová, která kvůli pandemii nového typu koronaviru a vládnímu nařízení svatbu odložila na září:

„My už jsme byli před vytištěním pozvánek. Měli jsme zakoupenou výzdobu, naštěstí ne alkohol a občerstvení. Byl domluvený sál, kapela, byli pozvaní všichni hosté“, říká Stanislava Ondová.

„V něčem se na nás usmálo štěstí. Sál i kapelu, tedy dvě nejnákladnější položky, můžeme přesunout na pozdější termín. Některé zálohy jsou ale bohužel nevratné. Firmy nezajímá, že se situace koronavirem zkomplikovala. Mají nastavené smluvní podmínky a my jsme je nedodrželi.“ 

Šaty, které si nechala s dostatečnou časovou rezervou ušít na míru zahraničí, jí zatím ještě nedošly:

„Moje svatební šaty jsou kapitola sama o sobě. V českých salonech jsem nesehnala šaty, které by mi správně sedly, proto jsem si je objednala na míru v zahraničí. Šaty jsou zaplacené a momentálně se nachází někde v České republice na centrálním skladu.“

Budoucí nevěsta plánovala pozvat na svatbu 120 hostů:

„V tuto chvíli může být u svatebního obřadu pouze 10 lidí, což je pro nás absolutně neakceptovatelné.  Nám nejde ani tak o svatební hostinu, ale právě o to, aby se obřadu zúčastnili všichni svatebčané. Máme příbuzné na Slovensku, v Anglii, v Německu, v Holandsku - a ti všichni by teď na svatbě chyběli.“

Ani pozdější termín není jistý

Plánovanou veselku Ondová posunula především proto, že si nebyla jistá, jaká opatření proti v souvislosti s koronavirovou pandemií budou platit v polovině června:

„Nevěřím tomu, že se současná opatření v červnu, popřípadě v červenci natolik uvolnění, že by mohlo na obřad přijít více než 50 hostů, aniž bychom museli mít rozestupy od sebe nebo bychom nemuseli mít roušky.“

Částka za svatbu se díky přesunutí termínu a zaplacení nevratných záloh nakonec vyšplhá přes 100 000 Kč:

„Z našeho původního rozpočtu už jsem utratila okolo 60 000 Kč, což je víc než jsem chtěla. Svatba je velmi dobrý byznys. Průběžný odhad, budeme-li vycházet ze stejného počtu lidí a přičteme-li zálohy, které se nám už bohužel nevrátí, je zhruba 150 000 Kč.“

autor: Rena Horvátová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.