Lesy jsou plné houbařů. Ptát se chodí také do odborné mykologické poradny

20. září 2020 06:10
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Houby, hřiby

Lesy jsou v posledních dnech plné lidí, konečně totiž ve větším množství začaly růst houby. Řada z nich ale sbírá jen známé druhy a zbytek v lese nechává, protože je nezná.

Pokud vás ale skutečně zajímá, jestli jste nepotkali něco vzácného, můžete zajít do mykologické poradny, třeba do té v Jihlavě.

Klouzek, hřib

„Ty nám rostou pod borovicí a můj muž mi zakázal je sbírat a letos už jich je tam zas asi dvacet.“ Neznámé houby paní Marcela našla přímo u svého domu. Určit je ale nedokázala a tak je přinesla do poradny v jihlavském Muzeu Vysočiny. Nakonec se ukázalo, že jde o klouzky zrnité.

„Já vůbec nevěděla, kdybych to věděla, tak jsem už vloni přišla s kdečím,“ dodala Marcela.

Právě lidé, kteří najdou houby poblíž svého bydliště nebo naprosto náhodně, patří podle jednatelky jihlavského mykologického klubu Kateřiny Pauzarové mezi časté návštěvníky poradny. „Bedly, holubinky mezi ně taky patří a žampiony. Potom sem tam někdo donese nějakou raritu, že najde něco, co vidí poprvé v životě. Tímhle způsobem nám sem v minulosti donesli třeba hřib medotrpký a potom zaměnitelné houby, třeba hřiby opravdu z lesů nebo zaměnitelné houby s růžovkami.“

Předcházet případné otravě

Většina lidí mířících do poradny se tak snaží předcházet možné záměně a případným potížím s otravou. Jsou ale i tací, kteří s pojídáním hub trochu hazardují a do poradny přichází vlastně už jen ze zvědavosti.

„Jednou jsem byla v poradně na výstavě, přišel tam pán a donesl žampion a říká: roste mi to na zahradě, vím, že je to jedlý. Já už to pár let jím, ale teď jsem si říkal, že už bych chtěl vědět, jaký to je druh.“

Před rokem rostly více

Mykologové už se v poradně setkali třeba i s lidmi, kteří chtěli rozpoznat druh u sušené houby nebo u těch zavařených. Letos navíc podle mykologů navzdory očekáváním houby rostou zatím méně než třeba minulý rok.

Místopředseda jihlavského mykologického klubu Lubomír Hašek pro to má své vysvětlení. „Vody je v půdě tolik, že vytlačuje kyslík a ty houby prostě nemají šanci růst, že to spíš zahnívá to podhoubí.“

Letošní častější deště tak podle něj houbám paradoxně spíše uškodily. Více je proto lidé nachází až teď, po několika teplejších týdnech.

autoři: Tereza Pešoutová , mik
Spustit audio

Související