Kůrovcová kalamita může prospět přírodě. Po těžbě dřeva se na vzniklých holinách často objevují chránění živočichové i rostliny

6. březen 2024 13:06

Největší audioportál na českém internetu

Holiny po kůrovcové těžbě jsou na řadě míst už zase osázené | Foto: Daniel Zach, Český rozhlas

Biologové Jihočeské univerzity pozorovali pětačtyřicet lokalit na Českobudějovicku, Jihlavsku a v Nízkém Jeseníku

Na pasekách po kůrovcové těžbě se objevují desítky kriticky ohrožených rostlin a živočichů. Příroda se podle biologů po kůrovcové kalamitě nejenom zotavila, ale získala i větší druhovou rozmanitost.

Biologové to zjistili při pozorování na pětačtyřiceti lokalitách na Českobudějovicku, Jihlavsku a v Nízkém Jeseníku na Moravě. „Z těch zhruba dvou set druhů brouků vázaných na mrtvé dřevo figuruje asi čtvrtina v červeném seznamu. To znamená, že patří mezi ohrožené druhy,“ vysvětluje entomolog Lukáš Čížek. Zarostlé paseky osídlily taky čtyři stovky druhů motýlů.

Jak se s vykácenými holinami na Vysočině vyrovnává zvěř?

Výsledky monitoringu dokazují přínos přirozené obnovy lesa po kůrovcové těžbě. Proto ji biologové lesníkům doporučují. „Je to pro nás samozřejmě levnější způsob hospodaření a druhová pestrost zajišťuje odolnost porostů proti kůrovci,“ doplnil ředitel Krajského školního hospodářství Jihočeského kraje Petr Stehlík.

Na pasekách zůstávají taky pařezy a větve, které vytvářejí vhodné prostředí pro živočichy i rostliny.