Konec problémů na stezce mezi Jihlavou a Lukami. Sporný pozemek chtějí obejít

11. září 2019 10:00

Už brzy by mohl skončit dlouholetý problém se sporným pozemkem na frekventované cyklotrase z Jihlavy do Třebíče.

Pokácené stromy nebo navezené balvany. S tím vším se už během bezmála deseti let museli vypořádat jezdci na kolech na cyklostezce mezi Jihlavou a Lukami nad Jihlavou. Nespokojený majitel pozemku tak dával najevo svůj nesouhlas s tím, že mu přes něj vede frekventovaná cyklotrasa.

Od příští sezony ale může být všechno úplně jinak. Vedení Velkého Beranova chce totiž stezku odklonit, aby se problémovému místu vyhnula.

„Chodilo se kolem řeky nebo nahoru, je to strašně nepříjemný. Kolikrát tam ta děcka mají co dělat. Kdyby si zlomily nohu,“ poznamenal cyklista Desider z Luk nad Jihlavou.

Problematické místo obejdeme, řekl starosta

Od příští sezony by tam mohl být s přenášením kol konec. Jak potvrzuje starosta Velkého Beranova Milan Pulicar: „Směrem k řece bychom chtěli navézt nějaký břeh jakoby z kamení a vyspravit ho tak, aby to pro cyklisty bylo komfortně průjezdné.“

„Chceme se tady vyhnout nějakým dalším sporům tady s majitelem pozemku, tak abychom měli tenhle prostor vyřešený.“

Není moc místa

„Tady toho místa ale moc není, já když se dívám, tak ta řeka je od nás deset, patnáct metrů. Teoreticky by se nám to mělo vejít mezi strom a mezi řeku,“ ukazuje starosta Pulicar na strom při kraji cesty. Nový úsek má měřit něco málo přes padesát metrů.

Státní pozemek

Pozemek, po kterém povede, patří Povodí Moravy. To proti tomu podle mluvčího Petra Chmelaře nic nenamítá. „Nedojde-li v rámci toho projektu ke zhoršení odtokových poměrů v dané lokalitě, nebo nedojde ke znečištění povrchových nebo podzemních vod a ohrožení jakosti vody, tak s tím nemáme principiálně žádný problém.“

Nová stezka má být asi natolik široká, aby po ní mohla jezdit i auta chatařů. Velký Beranov ji chce začít stavět ještě do konce roku.

autoři: František Jirků , mik
Spustit audio