Kolem Radostína na Žďársku se dnes z ampliónů rozezní rozhlasový betlém

25. prosinec 2020 11:00

Radostín na Žďársku se letos bude muset obejít bez tradičního živého betlému. Náhradou je ale to samé představení v hlasové podobě. Lidé ho uslyší z obecního rozhlasu.

Organizátoři tradičního představení v Radostíně nastudovali vánoční hru v jiné podobě a dnes večer si ji obyvatelé také okolních obcí poslechnou skrze obecní rozhlas.

Rozhlasový betlém

„Mně se to líbilo, ale když to tady hrajeme v Radostíně, je to lepší, Baltazar měl krásný kostým. Mně se asi spíš líbilo, jak to nebylo v rozhlase,“ hodnotí natáčení Karolína a Denisa, které v rozhlasové hře propůjčily hlas Baltazarovi a pávovi.

Obvykle hrají živý betlém přímo pro diváky. Kvůli omezení shromažďování osob museli autoři vymyslet jiný způsob, jak představení dostat k lidem. „Vymysleli jsme, že ten klasický živý betlém přestavíme do rozhlasového betlému, že to bude taková sázka na jistotu,“ vysvětluje autorka scénáře Martina Sedláková.

Nahrávací studio

Nahrávací studio hereckému souboru zapůjčilo žďárské biskupské gymnázium. „Pro děti-herce a herečky to byla velká zkušenost, protože nikdy nic takového nedělaly a bylo to náročné v tom, že muselo být rozumět úplně každému písmenku a muselo se správně intonovat, což se vždycky v tom živém betlému nějak ztratí.

Rozhlasovou hru ale neuslyší jenom obyvatelé Radostína. Přes svoje webové stránky ji lidem zpřístupní i okolní obce a bude se hrát také v domovech s pečovatelskou službou. „Máme informace, že každoročně probíhají vystoupení mateřských školek a podobně, která se letos nemůžou konat, a tak jsme rádi, že alespoň touto formou jim můžeme přinést trošku té vánoční atmosféry.“

Martina Sedláková už začíná pracovat na dalším scénáři k představení o pověstech z Radostína. To už tentokrát nachystá pro vystoupení před diváky.

autoři: Tereza Pešoutová , mik
Spustit audio

Související