Khamoro 2020: Vedle klasické hudby zazněly v Jeruzalémské synagoze i romské, arménské a židovské písně
Světový romský festival Khamoro letos díky pandemii koronaviru nabral jinou podobu. Podle organizátorů bylo potřeba přehodnotit květnový program a jednotlivé akce rozdělit do dvou bloků. Jeden z nich proběhl ke konci září, kdy v pražské Jeruzalémské synagoze vystoupil houslový virtuos Ján Berky Mrenica se svou kapelou a hosty. A jak se mu před pražským publikem hrálo?
„Upřímně, bylo to těžké, protože mě bolí ruka, ale nedal jsem to na sobě znát,“ svěřil se těsně po koncertě Ján Berky Mrenica mladší a prozradil, že pražskému publiku se snažil představit ze svého repertoáru širokou škálu:
„Program jsme sestavili tak, abychom ukázali co nejširší průřez naší tvorbou. Je to asi desetina našeho repertoáru. Zároveň jsem chtěl dát prostor i zpěvačce, aby ukázala, co umí. Zahráli jsme gypsy jazz, trochu z klasiky, něco z vlastní tvorby.“
V podání arménské zpěvačky Karin Sarkisjan zazněly během koncertu arménské i židovské písně. Celosvětově uznávaný primáš doufá, že se svou formací v České republice nevystupuje naposledy:
„V tomto seskupení hrajeme v Česku poprvé a doufám, že ne na posledy.“
Kytarista Marco Pillo zavzpomínal na vůbec první spolupráci s Berky Mrenicou:
„Janko mě oslovil v letech 2016 až 2017 a chtěl mě jako doprovodného kytaristu. Měl totiž nabídku od Stochelo Rosenberga, který je králem ve stylu Django Reinhardta, a my jsme ho doprovázeli. Takže tak jsme se seznámily, přišla vzájemná symbióza a od té doby vymýšlíme projekty a koncertujeme.“
Vzniká film o Alexandru Dubčekovi
Ján Berky Mrenica prozradil, že se momentálně soustředí na hudbu k filmu o dětství Alexandra Dubčeka:
„Chystáme film o dětství Alexandra Dubčeka. Spolu se synem a mou ženou máme připravit hudbu pro celý film. Velmi se na to těším, ale zaleží na financích.“
Související
-
Začíná první část festivalu Khamoro
Kvůli koronavirové pandemii byli nuceni organizátoři festivalu Khamoro rozdělit letošní program do dvou částí. Více producentka festivalu Inka Jurková.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.