Když je někdo třikrát vyšší než vy, musíte mít respekt, říká chovatel žiraf v ZOO Jihlava

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Marek Dohnal, ZOO Jihlava

Marek Dohnal, mladý chovatel jihlavské ZOO, si svou práci doslova vysnil. Pár let čekal a s příjezdem stádečka žiraf do zahrady přišel i on.

„Když je někdo třikrát vyšší než vy, musíte mít respekt. Naštěstí už ale umím číst z pohybů našich žirafáků, co mi chtějí říct,” usmívá se chovatel Marek Dohnal, který si záměrně bere každoročně na Štědrý den službu, aby mohl být se zvířaty.

Marek Dohnal v září oslavil pátý rok práce v zoologické zahradě. Práce, kterou si vysnil už jako malý kluk a šel na zemědělku, aby byl svému cíli blíž. Chvíli si musel počkat. Pozice chovatele se neopouští a tak se velmi těžko takové místo uvolní. Měl ale štěstí. S příjezdem tří žiraf do jihlavské zoologické zahrady vzniklo chovatelské místo nové. „Oni tady byli dřív než já. Dva a půl měsíce. Postupně jsme si tu zvykali, společně,“ směje se.

S pětadvacetiletým Markem usedáme do papamobilu, tedy vozítka poháněného elektrickou energií, které využívá mladý chovatel několikrát denně. Objet musí opakovaně své svěřence také v nejzazší části zahrady.

Spolehlivý, učenlivý, pracovitý

„Marek je dobrý kolega, spolehlivý, pracovitý, učenlivý,“ pochvaluje si o generaci starší muž svého kolegu, který mu právě pomáhá přenášet pytle. Práce v zoologické zahradě nikdy nekončí.

Zvířata se nadají na víkend vypnout a zavřít do krabice a tak se u nich chovatelé pravidelně střídají. Všední dny, víkendy, svátky. „Beru si každý Štědrý den službu v zahradě a jsem tady s nimi,“ říká Marek Dohnal.

Drobný, věčně usměvavý pětadvacetiletý kluk, který pravděpodobně zůstane v zoologické zahradě ještě jako prošedivělý zkušený pan chovatel. Proč by také ne, když si tuhle práci vysnil.