Když je někdo třikrát vyšší než vy, musíte mít respekt, říká chovatel žiraf v ZOO Jihlava

22. listopad 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Marek Dohnal, ZOO Jihlava

Marek Dohnal, mladý chovatel jihlavské ZOO, si svou práci doslova vysnil. Pár let čekal a s příjezdem stádečka žiraf do zahrady přišel i on.

„Když je někdo třikrát vyšší než vy, musíte mít respekt. Naštěstí už ale umím číst z pohybů našich žirafáků, co mi chtějí říct,” usmívá se chovatel Marek Dohnal, který si záměrně bere každoročně na Štědrý den službu, aby mohl být se zvířaty.

Marek Dohnal v září oslavil pátý rok práce v zoologické zahradě. Práce, kterou si vysnil už jako malý kluk a šel na zemědělku, aby byl svému cíli blíž. Chvíli si musel počkat. Pozice chovatele se neopouští a tak se velmi těžko takové místo uvolní. Měl ale štěstí. S příjezdem tří žiraf do jihlavské zoologické zahrady vzniklo chovatelské místo nové. „Oni tady byli dřív než já. Dva a půl měsíce. Postupně jsme si tu zvykali, společně,“ směje se.

S pětadvacetiletým Markem usedáme do papamobilu, tedy vozítka poháněného elektrickou energií, které využívá mladý chovatel několikrát denně. Objet musí opakovaně své svěřence také v nejzazší části zahrady.

Spolehlivý, učenlivý, pracovitý

„Marek je dobrý kolega, spolehlivý, pracovitý, učenlivý,“ pochvaluje si o generaci starší muž svého kolegu, který mu právě pomáhá přenášet pytle. Práce v zoologické zahradě nikdy nekončí.

Zvířata se nadají na víkend vypnout a zavřít do krabice a tak se u nich chovatelé pravidelně střídají. Všední dny, víkendy, svátky. „Beru si každý Štědrý den službu v zahradě a jsem tady s nimi,“ říká Marek Dohnal.

Drobný, věčně usměvavý pětadvacetiletý kluk, který pravděpodobně zůstane v zoologické zahradě ještě jako prošedivělý zkušený pan chovatel. Proč by také ne, když si tuhle práci vysnil.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?