Kdy volat tísňovou linku 155? Rozhodují vteřiny

23. prosinec 2024 16:05

V krizových situacích je důležité vědět, kdy volat tísňovou linku 155, protože právě rychlost může zachránit život.

Obecné pravidlo zní: volejte vždy, když je někdo bezprostředně ohrožen na životě nebo zdraví. Typické případy zahrnují poruchy vědomí, zástavu dýchání, křeče, velké ztráty krve, náhlé bolesti na hrudi, vážné úrazy nebo dopravní nehody se zraněním. Dalším důvodem může být náhlá porucha hybnosti, řeči nebo silné potíže s dýcháním.

Záchranář a inspektor provozu Luboš Bouček k tomu říká: "Pokud si nejste jistí, vždy volejte na linku 155. Zkušený operátor situaci vyhodnotí a rozhodne, zda poslat sanitku." Při volání je však klíčové sdělit základní informace – přesné místo, odkud voláte, zda jde o ženu či muže, přibližný věk a důvod telefonátu. "Pak už se stačí nechat vést zkušeným operátorem, který vás provede celou situací," dodává Bouček.

Jedním z typických případů, kdy je nezbytné volat záchrannou službu, je podezření na infarkt myokardu. Mezi jeho příznaky patří dlouhotrvající svíravá bolest na hrudi, která může vystřelovat do levého ramene, krku, čelisti nebo zad. Často je provázena bledostí, pocením, dechovými obtížemi a pocitem úzkosti. Při těchto příznacích neváhejte – okamžitý hovor na 155 může zachránit život.

autor: Jiří Trnka
Spustit audio