Kapří den a vycházka za rozkvetlými bledulemi - vybírejte z víkendových akcí na Vysočině

1. březen 2024, aktualizováno

Bledule letos na Vysočině vykvetly neobvykle brzy, obdivovat jejich krásu můžete při komentované prohlídce - nejen to vám nabízí víkend na Vysočině. Stačí si jen vybrat.

PÁTEK

Ekocentrum Rojko zve do Odrance na Žďársku na páteční odpolední setkání pod názvem Keramika pro děti a jejich rodiče. Kouzlo společného tvoření na Waldě začíná od 16:00 hodin.

Další pozvánka je pro všechny milovníky hub a houbaření na Setkání s mykology do Jihlavy:

Beseda s mykology

Páteční večer patří amatérským divadelníkům na několika místech Vysočiny. DS Zmatkaři z Dobronína přijedou zahrát francouzskou komedii z prostřední kliniky plastické chirurgie, která se jmenuje „Uděláte mi to znova?“  Hraje se v kině v Polné od 19.00 hodin.

Další komedii uvidí diváci v KD Bystřice nad Pernštejnem ve stejnou dobu, tedy v 19:00 hodin. Šéf na kmíně je veselohra z restauračního zařízení, která nás provede zákulisím fungování restaurace, šoubyznysu i policejního vyšetřování. Zve Divadelní soubor Vířina.

Tradiční přehlídka amatérských divadelních souborů začíná v Humpolci. Jmenuje se Honzlův Humpolec po tamějším rodákovi Jindřichu Honzlovi, který byl režisérem Osvobozeného divadla. Letošní ročník začíná v pátek vystoupením místních ochotníků DS Jindřicha Honzla s představením Domácí karanténa. Hraje se o půl osmé večer v divadelním sále kina.

Koncert v Novém Městě na Moravě

Pro fanoušky Věry Martinové platí pozvánka do Moravských Budějovic. Zpěvačka s kapelou Meritum koncertuje v MKS Beseda a začíná v 19 hodin.

Kapela Asonance zahraje irské a skotské lidové balady v KD Máj v Pelhřimově. Začátek koncertu je v 19:00 hodin.

Ve stejnou dobu začíná i koncert kapely Tři sestry společně s kapelou Synové výčepu. Zahrají v Kulturním domě v Želivě u Humpolce, v sobotu se pak přesunou na koncert do kulturního domu v Herálci, kde začnou ve 20:30.

SOBOTA

Rozkvetly bledule a pro zájemce je tu možnost přidat se ke komentované vycházce nejen za bledulemi jarními do národní přírodní rezervace Ransko na Žďársku. K vidění budou i další druhy jarních rostlin i zástupci fauny. Vycházka se koná v sobotu i v neděli v deset a znovu ve 13 hodin. Sraz je v přístřešku u Pobočenského rybníka u vstupu do rezervace

V 10:00 hodin se setká se svými dětskými fanoušky Michal Nesvadba. S pořadem „Michal je pajdulák“ vystoupí ve žďárském kině Vysočina.

V Jihlavě se koná III. ročník Kapřího dne, tedy připomínky události z historie. Kapří den je znovuobnovená oslava obrany města před loupeživými rytíři z roku 1402. I letos je možno si ji připomenout skrze interaktivní hru pro rodiny s dětmi, hudebním programem, divadlem, vystoupením šermířů a malým jarmarkem s předváděním řemesel.

Program:

13:00 - 18:00 - velká hra o Jihlavu

14:00 divadlo Teatro Comico Izabela má kliku

15:00 Vydědenci - šermířské vystoupení

16:00 Bakchus - koncert středověkké muziky

17:00 Vyděděnci - šermířské vystoupení

Hra začíná v Turistickém informačním centru na adrese Matky Boží 21 vyzvednutím herní karty. Po splnění úkolů a odevzdání karty tamtéž jsou účastníci zapojeni do slosování o nejen kapří ceny, které bude probíhat od 14:00 v každou celou hodinu v Parku Gustava Mahlera. Během dne bude souběžně probíhat kreativní workshop Mahler je hudba a v 13:00 a 15:00 proběhnou komentované prohlídky Minoritskými zahradami po stopách přepadení Jihlavy.

Galerie M Pelhřimov zahajuje výstavu Jiřiny Bloudkové nazvanou Krajinou něžné Vysočiny, na které zachycuje krajinu, kvetoucí louky a kytice. Výstavu doprovodí kraslice a dekorace výtvarnice Martiny Malé. Její kraslice jsou neotřelou variantou tradičního prvku Velikonoc. Inspiruje se slavnými klenoty tvaru vajec Carla Fabergého. Výstava bude přístupná po celý měsíc.

Památník národního písemnictví na Zámečku v Petrkově pořádá v sobotu koncert jako poctu francouzské básnířce Suzanne Renaudové u příležitosti 60. výročí jejího úmrtí, ale hlavně jako poklonu její odvaze a odhodlání zůstat s rodinou na Vysočině i ve složitých časech po roce 1948.  Koncert je nazvaný "Pro Zuzanku" a začíná v 15:30 vystoupením tria Viennese Tuning Times. Doporučená je rezervace místa.

Divadelní spolek z Brtnice, který si říká Divadlo Bezchibi zahraje v Panském dvoře v Telči. Představí se s komedií Nájemníci od 18:00 hodin.

Klub PRO I OKO v Náměšti nad Oslavou zve na přednášku cestovatele Přemka Voborníka „Dobrodružství na souostroví Malé Sundy“, která se koná v sobotu v 19,30. Timor, Lembata, Flores a Komodo – tyto 4 ostrovy spadají do souostroví Malé Sundy, které čelí přelidnění. Přednáška přiblíží život lidí v místech, kde se stále loví ručními harpunami, kde dosud vládnou králové, kteří odmítají téměř všechny civilizační vymoženosti a oblečení i obživu získávají z okolních zdrojů.

V Café U tety Hany ve Žďáru nad Sázavou vystoupí v 19:00 hodin Horácká muzika, která nepřetržitě funguje více než dvacet pět let a dnes ji reprezentuje už několikátá generace muzikantů. Připomene posluchačům horácké písničky a melodie, které stojí za to znovu objevovat.

NEDĚLE

Také v neděli se představí jedno z amatérských divadel. Svatba bude, i kdybyste nechtěli!, to je název komedie, kterou nastudovalo Divadlo AD Stonařov a přijede s ní do sálu sokolovny v Dušejově. Hrát se bude od 17:00 hodin.

Trio Ireny Noskové

Koncert QUEEN - SYMPHONIC TRIBUTE SHOW pořádá Kultura Žďár ve žďárském Domě kultury. Největší hity rockové kapely uslyší návštěvníci v podání symfonického orchestru, což bývá nezapomenutelným zážitkem. Začíná v neděli v sedm večer. 

Beseda v Moravských Budějovicích

A ve stejnou dobu se na divadelních prknech v Humpolci odehraje „Skleněný zvěřinec“, tedy slavná hra amerického autora Tennessee Williamse se Simonou Stašovou v hlavní roli. S humorem i dojetím a s tou největší upřímností líčí autor život opuštěné matky, která svou láskou a touhou udělat své děti co možná nejšťastnějšími, nadělá v rodině velikou paseku. Začátek představení je v 19:00 hodin.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.