Jiří Honiss: zachránce kapliček a božích muk v česko-rakouském pohraničí

19. březen 2022

V česko-rakouském pohraničí se u polí i v hlubokých lesích nachází spousta drobných opuštěných sakrálních staveb, které tam lidé stavěli od 17. do začátku 20. století. Většina z nich vzala za své po komunistickém puči v roce 1948, a poté při kolektivizaci v 50. letech minulého století.

Laureát titulu „Nositel tradice lidového řemesla“ Jiří Honiss se léta věnuje lidové podmalbě na skle, specifické technice malby na rubovou stranu skla za studena, která se zrodila v Byzatské říši, odkud se dostala ve 13. a 14. století do klenotnických dílen v Itálii a odtamtud se rozšířila po celé Evropě, kde díky sklářům zlidověla.

Jiří se rozhodl spolu se svými přáteli nejpoškozenější kapličky a boží muka zachránit a vrátit do otevřené krajiny kousek krásy a duchovna. Poslechněte si reportáž za zvuků starodávných písní v podání souboru Musica Bohemica.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.