Jiří Honiss: zachránce kapliček a božích muk v česko-rakouském pohraničí

19. březen 2022

V česko-rakouském pohraničí se u polí i v hlubokých lesích nachází spousta drobných opuštěných sakrálních staveb, které tam lidé stavěli od 17. do začátku 20. století. Většina z nich vzala za své po komunistickém puči v roce 1948, a poté při kolektivizaci v 50. letech minulého století.

Laureát titulu „Nositel tradice lidového řemesla“ Jiří Honiss se léta věnuje lidové podmalbě na skle, specifické technice malby na rubovou stranu skla za studena, která se zrodila v Byzatské říši, odkud se dostala ve 13. a 14. století do klenotnických dílen v Itálii a odtamtud se rozšířila po celé Evropě, kde díky sklářům zlidověla.

Jiří se rozhodl spolu se svými přáteli nejpoškozenější kapličky a boží muka zachránit a vrátit do otevřené krajiny kousek krásy a duchovna. Poslechněte si reportáž za zvuků starodávných písní v podání souboru Musica Bohemica.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...