Jezte ryby třikrát týdně, stačí i sardinky

7. duben 2014

Lékaři už léta radí jíst mořské ryby. Kromě toho, že je to lehké maso, po kterém se netloustne, obsahují taky jód. A ten je důležitý pro funkci štítné žlázy.

„Ryby dvakrát třikrát týdně jsou potřeba. A nemusí to být zrovna losos, stačí sardinky, “ říká havlíčkobrodská endokrinoložka Sylvie Špitálníková. Málo jódu obvykle mají těhotné ženy, malé děti, staří lidé a diabetici.
Dostatek jódu obsahuje i mořská sůl. „V potravinářství se nepoužívá úplně všude jodidovaná sůl, takže salámy a uzeniny nám jód nenabídnou. Ale sůl, kterou si kupujeme v obchodě na běžné solení, jodidovaná je,“ ujišťuje lékařka.
Pokud chcete udělat pro svou štítnou žlázu ještě víc, můžete vyrazit k moři nebo do solné jeskyně. Tam je jód i volně ve vzduchu a zdravému člověku svědčí. „Pokud ale trpíte autoimunitní poruchou štítné žlázy, nejsou výlety k moři moc vhodné. Mohly by totiž chorobu ještě zhoršit,“ varuje havlíčkobrodská lékařka.

autor: Petra Emmerová
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Tohle není povídání na dobrou noc, k zamyšlení určitě.

moderátor Jan Pokorný

tata.jpg

Tata a jeho syn

Koupit

Autorské povídky známého divadelníka a spisovatele A. G. v jeho vlastním podání. Tata a jeho syn je sbírkou úsměvných příběhů na motivy skutečných událostí, ovšem ve skutečných kulisách a především ve skutečné době.