Jezte ryby třikrát týdně, stačí i sardinky

7. duben 2014

Lékaři už léta radí jíst mořské ryby. Kromě toho, že je to lehké maso, po kterém se netloustne, obsahují taky jód. A ten je důležitý pro funkci štítné žlázy.

„Ryby dvakrát třikrát týdně jsou potřeba. A nemusí to být zrovna losos, stačí sardinky, “ říká havlíčkobrodská endokrinoložka Sylvie Špitálníková. Málo jódu obvykle mají těhotné ženy, malé děti, staří lidé a diabetici.
Dostatek jódu obsahuje i mořská sůl. „V potravinářství se nepoužívá úplně všude jodidovaná sůl, takže salámy a uzeniny nám jód nenabídnou. Ale sůl, kterou si kupujeme v obchodě na běžné solení, jodidovaná je,“ ujišťuje lékařka.
Pokud chcete udělat pro svou štítnou žlázu ještě víc, můžete vyrazit k moři nebo do solné jeskyně. Tam je jód i volně ve vzduchu a zdravému člověku svědčí. „Pokud ale trpíte autoimunitní poruchou štítné žlázy, nejsou výlety k moři moc vhodné. Mohly by totiž chorobu ještě zhoršit,“ varuje havlíčkobrodská lékařka.

autor: Petra Emmerová
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.