Jeskyně Kostelíček v Šemánovickém dole na Kokořínsku bývala díky skalnímu převisu dokonalou skrýší

K jeskyni Kostelíček v Šemánovickém dole nás zavedl starosta obce Kokořín Vladimír Šesták
Chráněná krajinná oblast Kokořínsko ve středních Čechách je známá díky pískovcovým skalám, které se díky postupnému zvětrávání přeměnily do nejrůznějších tvarů a jeskyní. Díky snadnému opracování pískovce si lidé, kteří měli hluboko do kapsy, ve skalách hloubili příbytky. Ty pak bývaly využívány nejen jako obydlí, ale také jako skrýše. A nebyly to jenom skrýše loupežnické. Jako tajný úkryt fungovala jeskyně Kostelíček, která se nachází v Šemánovickém dole.
Bývalá skalní obydlí najdete poměrně snadno. Budovala se ve slunných a dobře přístupných pískovcových skalách. Některé z nich jsou i svědectvím naší historie. Například jeskyni Obraznici, kam lidé během třicetileté války ukryli cenné obrazy, najdete v blízkosti Mšena, které je považováno za vstupní bránu do celé CHKO Kokořínsko. Jako skrýš fungovala také jeskyně Kostelíček, která se nachází v Šemánovickém dole.
Šemánovický důl leží nedaleko známějšího Kokořínského dolu. I v něm najdete překrásné údolí lemované pískovcovými skalami rozmanitých tvarů, do nichž jsou vytesány skalní byty. Nejznámějším místem je jeskyně Klemperka nacházející se ve skalní stěně na začátku Šemánovického dolu. Tady se ukrýval loupežník Klempera i se svou kořistí. O něco dál, asi jeden a půl kilometru od obce Jestřebice, se ve skalním převisu skrývá jeskyně Kostelíček. K té vás zavede žlutá turistická značka. I tato jeskyně byla v minulosti obývána a sloužila jako úkryt. Je spojována především s dobou reformace a třicetileté války.
Protestanti tam tajně pořádali mše
Jeskyně Kostelíček je jako úkryt ideální. Nachází se na skalním ostrohu, který je na strmém srázu. Pro příchozí byl vchod do jeskyně schovaný. Abychom se do jeskyně dostali, je nutné celý skalní ostroh obejít. Do hlavního prostoru je třeba vystoupat po strmých kluzkých schůdcích, které jsou vytesané do skály.
Hlavní místnost je velká přibližně šest krát pět metrů a je uměle vytvořená ze skalního převisu. Traduje se, že v době reformace se zde ukrývali protestanti, kteří tu tajně pořádali mše. Proto má jeskyně název Kostelíček. Později se tu za třicetileté války lidé skrývali před švédskými vojsky. Uvnitř jeskyně jsou vyhloubané chodby a různé prostupy. Místo má ale starší historii.
Dříve byl Kostelíček pravděpodobně opevněný hrádek, jehož existence je podle nalezených keramických střepů datována mezi druhou polovinu 13. a počátek 14. století. Nekatolíci pak v době reformace tento prostor využili jako skrýš.
Pokličky i trampské osady
Kostelíček ale stojí za návštěvu i z důvodu přírodních krás. Skalní masiv, ve kterém se jeskyně nachází, je skutečně impozantní a je možné ho celý obejít. Na mnoha místech jsou vidět i různě velké voštiny, tedy menší prohlubeninky, které na skále vznikly zvětráváním pískovce.
Šemánovický důl sice jeskyně Klemperka i Kostelíček proslavily, turistické trasy vás ale zavedou i k dalším jeskyním. Je tu například Barcalína, Nedamy, Kanina, Sluneční jeskyně, Lesní sklep a další. Na Kokořínsku můžete obdivovat i zajímavé skalní útvary, mezi ty nejznámější patří Pokličky, nebo malebné roubené stavby a lidovou architekturu v osadách Vojtěchov a Hlučov. Zajímavá je také trampská osada Harakoko, vodní mlýn Mlčeň nebo přírodní koupaliště Harasovské jezero, kde si v létě můžete vychutnat vodní radovánky.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka