Jednou mi praskla struna, až jsem spadl ze židle, vzpomíná kytarový virtuos Lubomír Brabec

15. leden 2024

Největší audioportál na českém internetu

Lubomír Brabec | Foto: Rostislav Šebesta, Český rozhlas

Kytarový virtuos Lubomír Brabec hostem Alex Mynářové

Lubomír Brabec hrál po celém světě. Vydal druhou knihu a koncerty už chce mít jen obden, aby si odpočinul. A miluje „svoji“ Antarktidu.

Kytarový virtuos už sice oslavil své jubileum v loňském roce, ale koncerty k sedmdesátinám probíhají stále. „Udělal jsem symbolických 70 koncertů, ale pro velký zájem se některé přelily do další sezony.“

„Čím jsem starší, tím jsem po koncertě víc unavený, takže chci hrát každý druhý den. Ne denně. Chci si mezitím odpočinout a jít na procházku. Na kytaru cvičím pořád, právě kvůli stáří. Musím si pořád udržovat prsty, aby se hýbaly. Jinak samozřejmě skladby umím. Obecně se snažím cvičit i fyzicky, jinak ten koncert nevydržíte,“ popisuje virtuos.

Podle něj je potřeba na koncertě hrát na maximum. „Ve výsledku musí být cítit, že jste riskoval, protože na pódiu se riskuje. Tam by to nemělo být o věku, že to jen tak odehrajete. Tam musí jít doopravdy o život. Dáváte do toho všechno. Takže jednou mi praskla struna, až jsem spadl ze židle,“ vzpomíná se smíchem.

S kytarou v kuchyni

K narozeninám si také nadělil svoji druhou knihu s názvem S kytarou v kuchyni. „Vybral jsem si recepty svý maminky, která vařila ještě v devadesáti. Zahrnul jsem tam recepty i ze svých cest, například z Antarktidy, když jsem na lodi dělal kuchaře, nebo z Chorvatska. Ale jsou tam i moje vzpomínky, jak jsme se potkali třeba s Danem Hůlkou, Karlem Vágnerem nebo Gabrielou Beňačkovou. A samozřejmě spoustu fotek.“

Jeho první kniha pojednává o Antarktidě, kde hrál v extrémních podmínkách. Původně bylo cílem výpravy jet se do země jen podívat. „Jenže když už jsme tam byli, tak jsme si řekli, co si tam zahrát. Zjistili jsme, že tam opravdu žádný muzikant nikdy nehrál. A měli jsme kliku, že tam natáčela japonská televize o Greenpeace, takže udělali záznam i z toho koncertu. Pak se to odvysílalo v japonské televizi. Až mě štvalo, že se ta Antarktida stala tak významnou, pro mě byly umělecky důležitější jiné záležitosti.“

Nicméně jako země ho nadchla. „Každý, kdo přijel na Antarktidu, se tam chce vracet. To je nemoc. Byl jsem tam zatím třikrát, a potřetí to bylo nejdobrodružnější. Pronajali jsme si plachetnici i s kapitánem a vymysleli si, že se budeme potápět.“

Kolik ponorů jako milovník extrémních sportů zvládl? Jaký tón vydává správně zamrznutý led na rybníku? Dá se určit, kde hudbu vnímají nejemotivněji? Stále pátrá v archivech po dosud neobjevených skladbách? Poslechněte si v pořadu Alex a host.

Alex Mynářová a Lubomír Brabec

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

Zmizelá osada

Koupit

Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.