Jára Cimrman stojí i za úspěchem Tomáše Bati. Jejich setkání u Dolního Němčí připomíná nový památník

Největší audioportál na českém internetu

Setkání dvou velikánů - pozvánka | Foto: Tomáš Stojaspal, Obec Dolní Němčí

Jára Cimrman stojí i za úspěchem Tomáše Bati. Jejich setkání u Dolního Němčí připomíná nový památník

Fiktivní génius Jára Cimrman neinspiroval jen světové osobnosti Marconiho, Eiffela, Johana Strause mladšího nebo Antona Pavloviče Čechova, ale také dva významné české podnikatele Rudolfa Jelínka a Tomáše Baťu.

V Dolním Němčí na Uherskohradišťsku 2. května 2025 odhalili památník připomínající fiktivní setkání Járy Cimrmana s Tomášem Baťou. Zakladatel světového obuvnického impéria se s českým géniem Cimrmanem měl setkat v roce 1894 na cestě z Vídně.

Jak se přišlo na to, že se setkali právě tady? Co Cimrman poradil Baťovi? A jak památník vypadá? Dozvíte se v reportáži redaktora Českého rozhlasu Zlín Michala Sladkého.

A přímo od Zdeňka Svěráka si pak můžete poslechnout celý příběh o inspiracích, které Jára Cimrman zanechal při své cestě přes Dolní Němčí do Vizovic:

Mohlo by vás zajímat

Nejposlouchanější

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

Zmizelá osada

Koupit

Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.