Izrael oslavuje nové příchozí

6. duben 2025

Největší audioportál na českém internetu

Na 8. dubna připadá v Izraeli Jom ha-alija, neboli Den imigrace | Foto: CC0 Public domain, Fotobanka Pixabay

Izrael oslavuje nové příchozí

Na 8. dubna připadá v Izraeli Jom ha-alija, neboli Den imigrace.

Zákon, který v roce 2016 Den imigrace ustavil, oslavuje židovské přistěhovalectví jako „základ existence Státu Izrael, jeho rozvoje a formování jako multikulturní společnosti.“

Přistěhovalectví, hebrejsky „alija“, znamená také vzestup. Co jazyk obrazně naznačuje, jen zvýrazňuje hlubší kulturně-náboženskou souvislost. Svátek vždy připadá na 10. den jarního židovského měsíce nisan, kdy podle Hebrejské bible Židé vstoupili do Země izraelské. V izraelských školách je navíc přistěhovalectví věnována ještě další oslava v říjnu nebo listopadu 7. dne židovského měsíce chešvan. To proto, že toto datum je vždy blízké sobotnímu předčítání z Tóry o Abrahámovi, kterému Bůh přikázal vydat se do Země izraelské.

O usídlení Židů v zemi předků od nepaměti diskutovaly četné rabínské autority, ale alija představuje především jeden ze základů sionismu. S tímto židovským národním hnutím je spojeno přistěhovalectví z doby Osmanské říše a britské mandátní Palestiny v letech 1882–1948, kdy Židé pro sebe v historické vlasti vykupovali půdu, ale vskutku hromadné přistěhovalectví se datuje až od ustavení Izraele v květnu 1948.

Útočiště před pogromy a nepřátelstvím zde do roku 1951 našlo téměř 700.000 židovských uprchlíků z arabských zemí, desítky tisíc dalších Židů přišly později. Byli mezi nimi přeživší šoa stejně jako ti, kdo se v domovských zemích snažili uniknout diskriminaci a zášti nebo chtěli v Izraeli naplnit své židovství. Izrael byl vždy nápomocen. Stačí připomenout utajenou „Operaci Mojžíš“ na přelomu let 1984 a 1985, při níž bylo do Izraele letecky přepraveno na 8000 potomků dávných etiopských Židů.

Nejnověji ovšem v paměti zůstává alija téměř 300.000 Židů z někdejšího Sovětského svazu v letech 1990–1991. Pracoval jsem v té době na obnovené, tehdy ještě československé ambasádě v Izraeli, a mohl jen obdivovat do detailu promyšlenou organizaci při začleňování tak ohromného množství příchozích do společnosti, která tehdy čítala necelých 5 milionů obyvatel. Imigrace totiž pro Izrael přináší i četné výzvy: nutnost zajistit rychlou výuku hebrejštiny stejně jako ekonomickou integraci, zdravotní a sociální péči, to vše s pochopením pro kulturní odlišnost. Ne každý příchozí se přitom s novým životem v Izraeli vyrovnal a mnozí se, již s izraelským pasem, vydali hledat budoucnost jinam do světa.

Do Izraele se od jeho vzniku do konce minulého roku přistěhovalo téměř 3,5 milionu Židů, další jsou vítáni. „Imigrace je klíčem k naší budoucnosti,“ řekl bývalý izraelský prezident a premiér Šimon Peres: „Přináší nové talenty, nové myšlenky a nové energie, které posilují naši společnost.“

autor: Leo Pavlát