Hymna dostala žďárské ochotníky ke snu

12. březen 2014

Padesát let čekali ochotníci ze Žďáru nad Sázavou, že si zahrají na jevišti hlavní scény Jiráskova Hronova. Loni se jim tento sen splnil. „Dodnes tomu nemůžeme uvěřit, je to prostě nádhera,“ říká režisér a vedoucí souboru Jan Krška.

Do Hronova se dostali se Smoljakovou hrou Hymna, která se nese v ryze cimrmanovském stylu. Šmrnc jí dodává pěvecký sbor, od kterého návštěvníci uslyší například slovenskou hymnu v maďarštině nebo mohou zavzpomínat na Internacionálu. To vše zaujalo porotce různých přehlídek natolik, že nakonec herci dosáhli své vysněné mety.

Ani po takovém úspěchu ale žďárští ochotníci neusnuli na vavřínech. Hymnu mohou diváci pořád vidět, nově nastudovali také hru Zelňačka, kterou mnozí z nás znají ze stejnojmenného filmu s Louisem de Funés. "Odehrává se sice na francouzském venkově, ale řeší problémy, které známe i my. Vysidlování vesnic, hypermarkety namísto polí," podotýká jeden z hlavních představitelů Jaroslav Buček.

autor: Andrea Kratochvílová
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.