Hromnickému jezírku se také říká Červené kvůli jeho zbarvení. Najdete ho nedaleko obce Třemošná
Hromnické jezírko není velké, ale na svou velikost poměrně hluboké a zajímavé především svou historií. Najdete ho nedaleko obce Třemošná na Plzeňsku a je ukryté 60 metrů pod okolním terénem.
Jezírko dokládá těžbu břidlice, která se používala od konce 16. století na výrobu kamence. Ten se kdysi využíval k bělení textilií.
Když se v roce 1828 přišlo na to, že se z břidlice dá získat dýmavá kyselina sírová, začalo se s výrobou u tohoto jezírka. Více než půl století se tam vyráběl vitriol nebo oleum a vyvážel se třeba do Anglie. Produkce na jediném místě na světě skončila v roce 1896.
Změnil se totiž způsob výroby, těžba ztratila smysl a navíc došlo v lomu k sesuvu. Místo bylo zatopeno a vzniklo dnešní jezírko, kam se můžete vydat na obhlídku.
Kousek od jezírka stojí sousoší svatých – Jana Nepomuckého, Spasitele a Jakuba Většího, které připomíná tragickou smrt dvou horníků. Nechal ho postavit majitel dolů. Původně chtěl vybudovat kostel, lidé ho ale přemluvili, aby raději financoval stavbu školy, a tak se horníci modlili pouze k sousoší.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka