Hromadné utracení všech koček na území Českých Budějovic v létě 1924 se stalo celonárodním skandálem

19. březen 2024

Kočičí aféru lze bezesporu považovat za největší skandál, k němuž došlo v historii Českých Budějovic. Během června roku 1924 se mezi budějovickými kočkami začala šířit vzteklina. Přibývající případy nákazy, napadení osob vzteklými kočkami a nefunkční kontumační opatření přiměly úřady k bezprecedentnímu kroku, a sice hromadnému utracení všech koček na území města.

Stalo se tak v sobotu 5. července 1924, kdy byly kočky po celý den zaživa nakládány do uzavřených popelářských vozů, do nichž byl v městské plynárně následně vpuštěn proud plynu. Tímto způsobem zahynulo okolo tisíce koček, jejichž těla našla posléze spočinutí na městském mrchovišti.

Jakmile se událost dostala na stránky místního tisku, stal se z ní celonárodní skandál. K nehumánnímu způsobu utracení se kriticky vyjadřovaly přední osobnosti naší politické a kulturní scény. Za všechny jmenujme alespoň spisovatelku a horlivou ochránkyni zvířat Pavlu Moudrou.

Kontumační opatření platila v Českých Budějovicích po celé léto, přičemž obyvatelé města si mohli pořizovat nové kočky teprve od začátku září 1924.

Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Tomáš Hunčovský.

autor: Zdeněk Zajíček | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.