Hlavní úkol matrace je srovnat záda

12. duben 2018
Matrace

Matrace se dnes vyrábí z pěny, molitanu nebo latexu, ale stále existují i pružinové. Na které se vám bude nejlépe spát, přišla do Poradny Českého rozhlasu Vysočina říct Ivana Gregorová, která se zabývá jejich prodejem.

První rada je, nekupujte matrace na internetu, ale běžte do specializované prodejny, kde vám poradí odborníci a matrace si můžete i vyzkoušet. U pěnových matrací je základní rozdíl v kvalitě materiálů. „Základní pěnová matrace kolem 3000 Kč je opravdu jen na přespání, protože když byste na ní denně spala, tak se vám může do roka proležet,“ upozorňuje Ivana Gregorová.

Nekvalitní matrace bývají lehké

Je to známka toho, že matrace byla vyrobená z pěn o nízké hustotě. Taková matrace pak dlouho nevydrží a taky se rychle proleží. U pěnových matrací tak platí, že čím těžší, tím lepší. „Dnes se dělají matrace kolem 18 cm a výš. Dříve se dělaly 14 cm, ale bylo to kvůli tomu, že tam nebyla líná pěna. Líná pěna potřebuje spodní nosnou pěnu, aby byla vyšší,“ vysvětluje host.

Kvalita pěny hraje základní roli

Když už byste na matraci chtěli ušetřit, tak je vždy lepší preferovat kvalitu pěny a slevit na její výšce. „Základem je vždy kvalitní pěna. Protože lepší nižší matrace s kvalitní pěnou, než vysoká matrace s nekvalitní pěnou,“ upozorňuje Ivana Gregorová. Hustota pěny by měla být uvedená na štítku. Bohužel výrobci, kteří materiál šidí, štítky raději neuvádí. Ošizená matrace má hustotu pěny 20 kg/m3 , minimálně hledejte 38 kg/m3, ideální je, když je hustota ještě vyšší.

Matrace vás musí srovnat

„Každá matrace vám musí srovnat páteř do roviny. To znamená, vy můžete mít pevnou matraci nebo měkkou matraci. To je o pocitu. Ale když se na vás podívám, tak páteř musíte mít, jako když stojíte. Nesmí vám zapadat zadeček, musíte být vypodložená v pase, musí vám optimálně zajet rameno,“ vysvětluje host. Takto vás matrace musí srovnat, ať už ležíte na zádech nebo na boku.